Merkel iklim görüşmelerini kilitledi

Almanya Başbakanı Merkel, AB İklim Paketi tartışmalarını para konusunda bloke etti.

03.11.2009 - 08:58

Merkel iklim görüşmelerini kilitledi

ABD, Çin ve Hindistan’ın iklim için ayıracakları bütçe netleşmeden AB’nin rakam belirtmemesini isteyen Merkel, bu tutumuyla aralıkta yapılacak Kopenhag İklim Zirvesi’ni de önceden baltalamış oluyor. Çünkü AB, Kopenhag’a bütçesi olmayan içi boş paketle gidecek.

Brüksel’de iki günlük AB Liderler Zirvesi’nin en önemli iki konusu sayılan İklim ve Blair konularının ikisi de boş çıktı. Sosyalistler ve Merkel, Blair’e destek vermediler. AB aralıktaki Kopenhag Dünya iklim Zirvesi öncesi, CO2 salınımını azaltma konusunda somut bir bütçe belirleyemedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel iklim konusunda somut para konuşulmasına karşı çıktı. AB’nin bütçe belirlemeden önce, ABD, Çin ve Hindistan’ın tutumunu görmesini isteyen Merkel, böylece AB’nin bu konuda somut bir paket oluşturmasını da engelledi. AB’nin bu muğlak tutumu sonucu Kopenhag Zirvesi’nden de somut ve bütçeleri netleştirilmiş bir karar çıkması zorlaştı.

Euroactiv'in haberine göre iklim konusundaki tartışmalar para konusunda düğümleniyor. AB’nin kendi içinde de bu konuda toplantılarda anlaşma sağlanamadı. Doğu Avrupa ülkeleri, çevre uyumlu yeni teknolojiler için zengin AB ülkelerinin daha çok para ödemesini istiyorlar. Başını Almanya ve Fransa’nın çektiği daha zengin ülkeler ise, Doğu Avrupalı ülkelerin de bu konuda harcama yapmasını bekliyorlar. Bu konuda henüz anlaşma sağlanamadı.

Aynı ikilem dünya çapında yaşanıyor. Gelişmekte olan Çin ve Hindistan, geri teknolojilerle dünya kirliliğini arttırıyorlar. ABD ve AB bu ülkelerden kirliliği azaltmalarını istiyor. Bu  ülkeler ise yeni ve çevreci teknolojiler için parayı, daha önce dünyayı hayli kirleterek kalkınmış ve zenginleşmiş Batılı ülkelerin ödemesini istiyorlar.

Alman basını Merkel’i çevre konusundaki bu cimri tutumu nedeniyle eleştiriyor. Merkel’in gelecek hafta ABD’ye gitmesi ve Kongre’de bir konuşma yapması bekleniyor.

Almanya’da yayınlanan bazı eleştirilere göre, Merkel’in burada “AB 1990’a göre CO2 salınımını önümüzdeki 10 yılda yüzde 30 azaltmak için 30 milyar euro ayırdı, Sayın Obama ABD ne kadar para verecek?” diyerek ABD’yi zorlaması mümkündü. Ancak Merkel, para konusunun netleşmesini engelleyerek bu fırsatı da kaçırmış oldu.

Böylece Aralık’ta Kopenhag’da yapılacak Dünya iklim Zirvesi’nden somut kararlar ve paketler çıkmasına dönük umutlar da giderek zayıflıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...