Mersin'de bin 511 kızılçam ağacı kesen sanık ilk duruşmasında tahliye oldu

Mersin'de bin 511 kızılçam ağacını bir gecede kestiğini iddia eden ve alkollü olduğunu belirten sanığın yargılandığı ilk duruşmada tahliye kararı çıktı. Ormandaki zararın yaklaşık 365 lira olduğu da belirtilirken ağaçların ortalama yaşı ise 70...

DHA 21.02.2020 - 10:31

Mersin'de bin 511 kızılçam ağacı kesen sanık ilk duruşmasında tahliye oldu

Mersin'de 72 dönüm arazi üzerindeki bin 511 kızılçam ağacı, bir gecede kesen Mehmet Şenol, tutuklu olarak yargılanmaya başlandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Mezitli ilçesinde bulunan devlet hastanesi ile ağız ve diş sağlığı merkezinin yapılacağı alanın yanında bulunduğu belirtilen her biri ortalama 70 yaşında olan bin 511 kızılçam ağacı kesildi. Sabah durumu fark eden vatandaşlar, yetkilileri aradı.

Orman Bölge Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü'nce başlatılan soruşturmada ağaçları kesen kişinin Mehmet Şenol olduğu ortaya çıktı.

BİN 511 AĞACI TEK BAŞINA KESTİĞİ SÖYLEDİ

Gözaltına alınan Şenol, savcılıktaki ifadesinde bin 511 ağacı tek başına kestiğini söyledi. Şenol, "Olay günü ailevi nedenlerden dolayı içki içmiştim. Gece 22.00 sıralarında motorlu testere ile olay yerine giderek ağaçları kestim. Alkollü olduğum için ne yaptığımı bilmiyorum. Yaptığımdan dolayı pişmanım. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmamı talep ediyorum" dedi.

YAKLAŞIK 365 BİN LİRALIK ZARAR

Tutuklanarak cezaevine konulan Şenol, davanın 12 Şubat günü, 16'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında, tahliye edildi.

Orman Bölge Müdürlüğü ise zararın 365 bin 602 TL olduğunu tespit etti.

BARO BAŞKANINDAN DUYARLILIK ÇAĞRISI

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, bin 511 ağacı katleden Şenol'un ilk duruşmada serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Kamuoyunun orman alanlarına sahip çıkmasını isteyen Yeşilboğaz, duyarlılık çağrısı yaptı. Olayı sadece bir kişinin gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını savunan Yeşilboğaz, tüm faillerin ortaya çıkartılması gerektiğini söyledi.

VİDEO: AĞAÇLARI YAKIP KAÇTILAR (ARŞİV)

Sayfa Yükleniyor...