Meslektaşını öldüren doktor için istenen ceza belli oldu

İstanbul'da iki yıl önce birlikte çalıştığı asistan Dr. Kaan Erol'u, 75 bıçak darbesiyle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan asistan Dr. Yavuz Sümter'in müebbet hapsi istendi.

Haberler - DHA 13.07.2021 - 12:33

Meslektaşını öldüren doktor için istenen ceza belli oldu

İstanbul'da Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde birlikte çalıştığı asistan Dr. Kaan Erol'u, 75 bıçak darbesiyle öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen asistan Dr. Yavuz Sümter'in davasında, savcı mütalaasını açıkladı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Yavuz Sümter cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Şikayetçiler Kaan Erol'un annesi Nilay Erol ve babası Metin Erol ile taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

MÜEBBET HAPİS TALEBİ

Savcı çok sayıdaki bıçak darbesinin tek başına canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçunu oluşturmayacağını ve kamu görevi nedeniyle gerçekleşmediğini belirterek nitelikli öldürme yerine, "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapsini talep etti.

KAAN EROL'UN AİLESİNDEN TEPKİ

Kaan Erol'un ailesinin avukatı duruşmada, "Bu kabul edilemez" diyerek isyan etti.

Duruşma sonrası basına açıklama yapan baba Metin Erol ise "Pusuda bekleyen cani giriyor ve elinde getirdiği balta ve bıçakla evladımı bir buçuk saat yavaşça, bilerek isteyerek ve öldürücü noktalarına vurarak katlediyor. Kanının akmasını bekliyor. Yahu bu canavarca his değil de nedir?" diyerek tepki gösterdi.

Anne Nilay Erol ise "Bugün çok büyük bir acı içerisindeyiz. Böyle bir şeyi duymayı asla ve asla beklemiyorduk" dedi.

AKIL SAĞLIĞI TAM ÇIKTI

Duruşmada Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi raporunun geldiği belirtilerek sanık Yavuz Sümter'in ceza sorumluluğunu etkileyecek veya ortadan kaldıracak mahiyette bir akıl hastalığı ve akıl zayıflığı tespit edilemediği ve ceza sorumluluğunun tam olduğunun bildirildiği belirtildi.

Sanık avukatı Emin Çelik, rapora karşı beyanda bulunmak için süre istedi ve kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin olduğunu belirtti. Şikayetçiler avukatı Aydın Egemen ise kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ve dosyanın karara çıkarılmasını talep etti.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık ile maktül arasında bazı olaylar nedeniyle husumet oluştuğu, maktülün nöbetçi olarak doktor odasında bulunduğu sırada maktülü öldürmeye karar veren sanığın sırt çantasında küçük bir baltayla, bıçağı alarak dinlenme odasına girerek maktülü 75 kez bıçakladığı belirtildi.

Savcı, sanığın çok sayıdaki bıçak darbesinden ibaret eyleminin tek başına canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçunun unsurunu oluşturmayacağı, sanığın canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme amacıyla hareket ettiğini gösterir nitelikte delil bulunmadığı, sanığın eyleminin tasarlayarak öldürme nitelikli halinde şartlarının oluşmadığını öne sürdü.

Mütalaada, kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan ceza verilmesi için ise sadece kamu görevlisine karşı işlenmesinin yeterli olmadığı, kamu görevi nedeniyle gerçekleştirdiği yönünde yeterli delil olmadığı kaydedildi. Ayrıca sanığın çalışma temposuna dayanamaması, sebebi olarak da maktülü görmesi nedeniyle öldürdüğü deliller ve kamera kayıtlarıyla değerlendirilerek sanığın "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapsini talep etti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...