“Gossip Girl”de kötü kalpli Georgina’yı canlandıran Alman ve Rus kökenli Michelle Trachtenberg, 1985 yılında New York’ta dünyaya geldi.

Henüz üç yaşındayken bir deterjan firmasının reklamlarında rol alan genç oyuncu, ilerleyen yıllarda da çekimler için sık sık Los Angeles’ın yolunu tuttu, daha sonra da annesiyle birlikte kente temelli taşındı. Reklam filmlerinden sonra çeşitli televizyon dizilerinde rol alan genç oyuncu bir çocuk kanalının en çok izlenen dizilerinden “The Adventures of Pete and Pete” / “Pete ve Pete’in Maceraları”nda dokuz bölüm rol alarak yapımcılara yeteneğinin yanı sıra ne kadar disiplinli olduğunu da ispatladı. 1999’da kariyerinde önemli bir adım atan genç oyuncu, Matthew Broderick ve Dabney Coleman gibi deneyimli oyuncularla birlikte “Inspector Gadget” sinema filminde rol aldı. En büyük ekran çıkışı, daha önce konuk oyuncu olarak katıldığı bir yapımdaki rol arkadaşı Sarah Michelle Gellar’ın tavsiyesiyle katıldığı sevilen fantastik dizi “Buffy the Vampire Slayer”ın 2000 tarihli Buffy vs. Dracula bölümüyle gerçekleşti. Canlandırdığı Dawn karakteri dizinin önemli karakterlerinden biriydi ve 66 bölüm devam eden Buffy yolculuğu Trachtenberg’e geniş bir hayran kitlesinin dışında pek çok ödüle adaylık da getirdi.

2003 yılında ekranlara veda eden dizinin diğer oyuncuları gibi Trachtenberg de yoluna devam edip birbirinden başarılı çalışmalara imza attı. “Six Feet Under”da dört bölümlük bir karakter canlandırdı ve polisiyelerden hastane dizilerine konuk olduğu pek çok yapımda çok farklı karakterlere hayat vererek sevenlerini şaşırttı. Başarısı sinema filmlerinde de aranan bir yüz haline gelmesini sağladı ve “Mysterious Skin”, “Ice Princess”, “Beautiful Ohio”, “Black Christmas” gibi yapımlarda önemli roller üstlendi. Eğitiminin ve ailesinin her zaman işinden önce geldiğini vurgulayan oyuncu, gelecek yıl “Young Americans”, “17 Again” ve “Against the Current” adlı üç önemli yapımla dev ekranda boy gösterecek.

HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ
1. Hayatta en keyif aldığı şeyler tenis oynamak, ailesi ve Casey isimli kedisiyle zaman geçirmek.

2. Şiir yazıyor, buz pateni yapıyor ve yüzmeyi seviyor.

3. Rusça konuşabiliyor.

4. Çocukken aldığı bale eğitimi ve buz patenindeki becerileri Ice Princess filminde ona çok yardımcı oldu.

7. 2001 yılında The Wonderful Wizard of Oz’un radyo piyesinde Dorothy’yi seslendirdi.

8. DARE, RADD, Youth of America ve Starlight Children’s Foundation gibi Amerika’nın önde gelen hayır kurumlarının üyesi ve önemli destekçilerinden.

9. Sarah Michelle Gellar’ın yakın arkadaşı ve Dawn rolünü almadan önce de dizinin hayranıydı.

10. Hugh Laurie’nin büyük bir hayranı ve House dizisinde konuk oyuncu olmak için bir yapımcı arkadaşından aracı olmasını rica etmiş. Safe isimli bölümde rol alan oyuncu, Laurie’yle asansörde yaptıkları çekimde ona aşkını komik bir mesajla dile getirmiş.