Microsoft'tan Nokia'ya 1 milyar dolar!

Ürettiği akıllı telefonlarda bundan böyle Windows Phone 7 kullanacağını açıklayan Nokia'nın, bunun karşılığında Microsoft'tan büyük para aldığı iddia edildi.

08.03.2011 - 15:59

Microsoft'tan Nokia'ya 1 milyar dolar!

Symbian işletim sistemiyle bekleneni veremeyen ve akıllı telefon pazarında sürekli güç kaybeden Nokia, bundan böyle Windows Phone 7 kullanacağını duyurmuştu. Firmanın, bu anlaşma karşılığında, Phone 7'yi hızla yayarak pazar payını arttırma amacı güden Microsoft'tan 1 milyar doları aşkın bir yatırım desteği alacağı iddia edildi.

Bloomberg Businessweek'in iddiasına göre, iki şirket arasındaki anlaşmanın detaylarını bilen iki kaynak, Nokia WP7 yüklü cihazlar için lisans ücreti alacak.

İddialara göre Microsoft'u bu hamleyi yapmaya iten faktör, henüz istenen popülariteye ulaşacak gibi görünmeyen WP7'i Nokia aracılığıyla yaymak ve tanıtmak, bu sayede WP7'yle birlikte gelen Bing arama motoru ve bağlantılı uygulama ve servislerin de etkinliğini ve cirosunu arttırmak.

İddia doğruysa, sözkonusu meblağ Nokia'nın araştırma ve geliştirme maliyetlerini de önemli ölçüde düşürecek ve yeni nesil ürünlerde elini güçlendirecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...