Milletvekili danışmanına "cinsel taciz" cezası

Milletvekili danışmanı, TBMM'de görevli bir memura yönelik "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlamasıyla yargılandığı davada suçlu bulundu. Mahkeme, danışmanın 75 gün hapisle cezalandırılmasına ve bin 500 lira ceza ödemesine hükmetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 11:42 | Son Güncelleme : 08.12.2016 - 11:52

Milletvekili danışmanına "cinsel taciz" cezası

TBMM'de Halkla İlişkiler Bölümünde memur olarak görev yapan Ş.B., danışman O.Y.A.'nın kendisini rahatsız ettiğini öne sürerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Şikayet üzerine hazırlanan iddianame ile O.Y.A. hakkında, Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesinde "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlamasıyla kamu davası açıldı.

''BENİ TEHDİT ETMEYE BAŞLADI''

Ş.B. mahkemedeki beyanlarında, O.Y.A. ile 2007'de tanıştığını ve O.Y.A.'nın kendisiyle evlenmek istediğini söylediğini aktardı. Evli olduğunu ve bu talebi kabul etmediğini söyleyen Ş.B, kendisine bir cep telefonu hattı lazım olduğunu ve bunu duyan O.Y.A.'nın bir hat alarak kendisine verdiğini belirtti. Daha sonra hattan eşinin haberdar olduğunu anlatan Ş.B., "O.Y.A., hat kendi üzerine olduğu için telefon dökümü çıkarttı ve beni tehdit etmeye başladı. Bana başka biri ile ilişkim olduğunu ve eşime, oğluma söyleyip beni rezil edeceğini söyledi. Depresyon tedavisi görmeye başladım" ifadelerini kullandı.

Aralıklarla O.Y.A.'nın kendisine sözlü tacizde bulunduğunu ve başkasıyla ilişkisi olduğu iddialarının doğruyu yansıtmadığını öne süren Ş.B., olayın tanıklarının olduğunu, aile saadetinin bozulduğunu belirterek, O.Y.A.'nın cezalandırılmasını istedi.

"İDDİALAR TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜDÜR"

Sanık O.Y.A., hakkındaki iddiaları reddetti. O.Y.A., "Ş.B. 2012 yılı şubat ayında benden telefon hattı almamı istedi. Ben de kendisine hat aldım. Bir süre sonra tekrar geldi, 'Aldığımız hat güvenli olmayabilir. Bunu iptal edip başka hat alır mısın?' dedi. Ben de kendisine başka bir hat aldım. Daha sonra kendisinden uzaklaşmaya karar verdim. Bunun üzerine bana karşı tavırları değişti. İddialar tamamen hayal ürünüdür" diyerek kendisini savundu.

SUÇLU BULUNDU

Yargılama sürecinin sonunda mahkeme, TBMM'de yapılan disiplin soruşturmasına ilişkin dosya, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından alınan iletişim tespit tutanakları, konuyla ilgili düzenlenen bilirkişi raporu ve tanık beyanlarını delil olarak kabul ederek, O.Y.A.'nın "cinsel taciz" suçundan 75 gün hapis cezasına, "kişilerin sükununu bozma" suçundan ise bin 500 lira cezaya çarptırılmasına hükmetti. O.Y.A.'nın daha önce suç kaydı olmaması sebebiyle Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddelerince cezası 5 yıl boyunca ertelendi.

"GÖREVİNE SON VERİN" TALEBİ

O.Y.A.'nın "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlarını işlediğine yönelik karar üzerine Avukat Yasin Beşir Vural, TBMM Başkanlığına bir dilekçe vererek, O.Y.A.'nın görevinden uzaklaştırılması talebinde bulundu. Ancak hükmün açıklanmasının 5 yıl ertelenmesi kararı gerekçe gösterilerek bu talep reddedildi.

Sayfa Yükleniyor...