‘Millilik’ de ayağa düştü

37 federasyon sporcuların üniversiteye girişte ve öğretmen olarak atanmalarında aranan millilik kıstasına uymayan yaklaşık 4 bin kişiye millilik belgesi vermiş.

04.06.2010 - 10:47

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapor, Türk sporunun milli bir krizle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Raporda özerk 37 federasyonun, yönetmeliklere aykırı olarak usulsüz şekilde sporcularına 'millilik belgesi' verdiği yazılı. Yaklaşık 4 bin sporcu, öğrencilikten ve memuriyetten atılmakla karşı karşıya.

Akşam gazetesinin haberine göre rapor doğrultusunda genel müdürlük hukuki süreç başlattı. Bazı sporcular, millilik belgesi ile özel kontenjandan girdiği üniversiteden atılırken, mezun olanların diplomaları da iptal ediliyor.

Yine aynı kontenjan ile öğretmenliğe atananlar da memuriyetten atılırken, bugüne kadar aldıkları maaşlar da geri istenecek

Skandalın sorumluluğu sporcuların yanı sıra yöneticileri de yakacak gibi. İlgili federasyonların başkanları ve genel sekreterleri, verdikleri usulsüz millilik belgesi nedeniyle, mahkemeye verilecek. Başkan ve genel sekreterler, devletin bu sporcular için yaptığı harcamalardan da sorumlu olacak.

11 FEDERASYON DOĞRU DAVRANMIŞ
Teftiş Kurulu’nun hazırladığı rapora göre, 11 federasyonunun hiç millilik belgesi vermediği, 11'inin de yönetmeliklere uygun davrandığını belirlendi. Raporda 37 federasyonun ise usulsüz şekilde millilik belgesi verdiği tespitinde bulunuldu.

Universiade kapsamında olmayan Hentbol, Halter gibi branşlar kendi dünya şampiyonalarını düzenliyor. Ancak Universiade kapsamında olmadığı için, millilik belgesi dışında tutuluyor.

Keza Tekvando'ya bağlı Poomse, Kick Box, Judo, Güreş, Karate, Üniversite Oyunları gibi branşlarda da sahte millilere rastlandı. Yine sahte imzalı veya onaylı listeler fotokopi ile çoğaltılarak, başka kişilerin isimleri yazılarak, sporcu olarak gösterildiği ve bu belgelerin ilgili yerlere başvurularda kullanıldığı, yine müfettişler tarafından ortaya çıkartıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...