Mini HD Kamera GPS'e kavuştu

Sony'nin en küçük Full HD kamerası HDR-TG5V Handycam, GPS özelliği ile kayıtlarınızı nerede yaptığınızı hatırlamanıza olanak tanıyor.

02.04.2009 - 17:44

Mini HD Kamera GPS'e kavuştu

Sony'nin en son mini kamerası HDR-TG5V Handycam, dahili GPS (Global Positioning System - Küresel Pozisyonlama Sistemi) alıcısı sayesinde kayıt yaparken video ve fotoğraflara konum bilgisini de kaydederek (Geo-Tagging - Coğrafi etiketleme), yapılan kayıtların hangi koordinatlar üzerinde yapıldığını hatırlatıyor.

Geo-tagging desteğiyle birlikte, Sony'nin HDR-TG1 modelinin güncellenmiş hali olarak tanıtılan HDR-TG5V, titanyum kasası, dokunmatik LCD arayüzü ve 1920x1080 çözünürlüklü (Full HD) 10X optik yakınlaştırma sunan merceği ile video kayıt imkanı tanıyor.

Yüz tanılama fonksiyonu da bulunan ürün, aynı zamanda 4 megapiksellik fotoğraf çekimine de olanak tanıyor. 16GB dahili hafızasına sahip olan ürün, GPS modülü sayesinde, yapılan yolculukları kaydedebiliyor, dünya üzerinde nasıl bir rota izlenmiş olduğunu uygun yazılım ile görüntülemeye olanak tanıyor.

GPS verisini video ve fotoğrafların içine kaydeden kamera, ne yazık ki video görüntüleri içinde açıklayıcı bilgi (metadata) adı verilen standartlar arasında GPS koordinat açıklamaları bulunmadığı için, ancak özel bir yazılımla oynatıldığı zaman nerede çekildiğine dair bilgi verebiliyor.

GPS koordinat bilgisi, fotoğraf dosyalarında standart metadatalar arasında bulunduğundan, çekilen fotoğraflarda böyle bir kısıtlama bulunmuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...