Miras yüzünden 4 kişiyi öldürdü

Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki ailesini ziyarete gelen üniversite öğrencisi, anne ve babası ile 2 kız kardeşini silahla öldürülmüş halde buldu. Bir numaralı zanlı olan amca yurt dışına kaçarken yakalandı.

30.12.2010 - 10:34

Antalya'da öğrenim gören üniversite öğrencisi Metin Yıldız, sabah saatlerinde Akyazı ilçesi Batakköy Mahallesi'nde oturan ailesini ziyarete geldi.

Eve girdikten bir süre sonra çığlık atarak dışarı çıkan Metin Yıldız'ın şokta olduğunu gören komşuları, 112 Acil Servis ekiplerine haber verdi.

Kısa sürede mahalleye gelen sağlık ekipleri Metin Yıldız'a müdahale etmeye çalışırken, evde 4 ceset bulunduğu bilgisini aldı.

Bunun üzerine polise haber veren sağlık ekipleri eve girdikleri sırada yoğun bir gaz kokusuyla karşılaştı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri de gaz kokusunun mutfakta açık bırakılan tüpten kaynaklandığını tespit ederken, çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Eve giren polis ekipleri ise Erol Yıldız, eşi Hanife Yıldız ile kızları Özlem ve Elif Yıldız'ın silahla öldürüldüğünü belirledi.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılırken, Metin Yıldız'da polis ekipleri tarafından karakola götürüldü.

Polisin bir numaralı zanlı olarak gördüğü amca Yakup Yıldız, Hollanda'ya uçmak üzereyken Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Şüpheli, güvenlik önlemleri altında polis ekiplerince Akyazı Adliyesi'ne sevk edildi.

Akyazı Adliyesi ve bahçesinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

Diğer yandan, şüphelinin babasının 1993 yılında vefat ettiği bu nedenle kardeşi ile arasında babasından kalan 4 katlı bina, yaklaşık 50 dönüm tarla ve borç olarak verdiği 7 bin avro nedeniyle anlaşmazlık bulunduğunu öğrenildi.

Olay öncesi Kocaeli'deki bir akaryakıt istasyonundan benzin alan şüphelinin, Akyazı'ya geldiği camiye giden kardeşini çağırttığı ve eve gelen kardeşini ve yengesini salonda, yeğenlerini ise odalarında öldürdüğü belirtildi.

Şüphelinin, cinayetlerin ardından yanında getirdiği benzini dökerek halıyı tutuşturduğu, mutfak tüpünü açarak evden çıktığı ve telefonla aradığı Hollanda'daki eşine işlediği cinayetleri anlatarak kendisine bilet almasını istediğini söylediği öğrenildi.

ALACAK VERECEK İHTİLAFI
Sakarya Valisi Mustafa Büyük, cinayetlerle ilgili olarak, ''Evde 7 bin Euroluk senet bulundu, miras, alacak verecek konularıyla ilgili ihtilafları nedeniyle böyle bir hadisenin olduğu şeklinde durum ortaya çıkıyor'' dedi.

Vali Büyük, düzenlediği basın toplantısında, Batakköy Mahallesi'nde Erol (46), eşi Hanife (45) ve çocukları Özlem (20) ve Elif Yıldız'ın (10) öldürüldüğü cinayetle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Olayın toplumu sarsan ve üzüntü veren vahim bir hadise olduğunu belirten Büyük, ''Araştırma sırasında arkadaşlarımız evde 7 bin Euroluk alacaklı Y.Y'nin adının olduğu bir senet bulundu. Buradan yola çıkarak da Erol Yıldız'ın (öldürülen) ağabeyi Y.Y ile ilgili araştırmaya gidiliyor. 4 Aralıkta hava yoluyla Türkiye'ye girmiş. Hollanda'da yaşayan bir insan. Muhtemelen miras, alacak verecek konularıyla ilgili ihtilafları nedeniyle böyle bir hadisenin olduğu şeklinde durum ortaya çıkıyor'' dedi.

Y.Y. DOĞRULADI
Şüpheli Y.Y'nin ilk mülakatta olayı doğruladığını belirten Büyük, ''Saat 10.01'de pasaport kontrolünde çıkmış, bize hadisenin ihbarı saat 09.00'da yapılmıştı. En kısa süre içinde uçağa binmeden önce şüphelinin yakalanması gerçekleştirildi. Olay yeri incelemeleri ve teknik incelemelerin ne kadar önemli olduğu da burada ortaya çıkıyor. Tabi ki olayı aydınlatmak, zanlıları yakalamak öncelikli görevimiz. Bunu en hızlı şekilde güvenlik görevlilerimiz gerçekleştirmiş durumda'' ifadesini kullandı.

ANLAŞMAZLIĞIN NEDENİ MİRAS VE BORÇ
Olaya neden olan anlaşmazlığın 4 katlı bina, yaklaşık 50 dönüm büyüklüğündeki tarla ve 7 bin Euroluk borç meselesi nedeniyle yaşandığı, şüphelinin öldürülen Erol Yıldız'ın oğlu Metin Yıldız'a daha önce tehdit içerikli mesajlar gönderdiği öğrenildi.

Olay öncesi şüpheli Y.Y'nin bir benzin istasyonundan benzin alarak kardeşinin evine gittiği, cinayetleri işledikten sonra benzini dökerek evin yatak odasında yangın çıkarmaya çalıştığı, yangının evdeki su deposunun patlamasıyla söndüğü öne sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...