MİT: Güney’in iddiaları bilgi kirliliği yaratıyor

"İşçi Partisi'nin Ergenekon örgütlenme şemasını MİT hazırladı" iddiası teşkilat tarafından yalanlandı. MİT’ten yapılan açıklamada, "Tuncay Güney'in iddiaları dikkat çekici ancak bilgi kirliliği izlenimi var" denildi.

NTV Haber 29.05.2009 - 14:20

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey, 2 Mart tarihinde eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, Atasagun’un MİT Müsteşarı olduğu 2002’de ekibiyle birlikte Ergenekon örgütünün kurucu ve yöneticileri olduğu iddia edilen 69 kişinin isminin yer aldığı bir şema hazırladığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakanlığın soruşturma izni vermemesi üzerine Şenkal Atasagun hakkındaki dosyayı işlemden kaldırdı, ancak MİT Müsteşarlığı’ndan görüş istedi.

Savcılığa gönderdiği yazıda, Ergenekon soruşturmasına da dayanak teşkil eden şemanın MİT tarafından hazırlanmadığı, 2002 tarihinde müsteşarlığa gönderilen isimsiz bir ihbar mektubu ve 6 adet CD’de ortaya çıktığı belirtildi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: "Bahse konu mektup ekindeki CD'lerde yer alan Ergenekon-Lobi Projesi ve diğer belgelerin yanı sıra Tuncay Güney'in iddiaları dikkat çekici bulunmuş, ancak bir bilgi kirliliği ve maksatlı propaganda izlenimi de edinilmiştir. Kamuoyuna mal olmuş bazı asker ve sivilleri de içermesi nedeniyle CD'ler önemli görülmüştür. CD'lerin tetkiki ile hazırlanan doküman, 2003 tarihinde Genelkurmay Başkanı’na ve Başbakan'a gönderilmiştir."

Yazıda, bu uygulamanın MİT'in güvenlik istihbaratı ile ilgili görevleri çerçevesinde yapıldığı belirtildi.

MİT, 2003 tarihli yazıyı 19 Ocak 2006'da Başbakan'a, 26 Mayıs 2006'da Genelkurmay İstihbarat Başkanı'na tekrar sunduğunu da bildirdi.

Yazıda, Ergenekon-Lobi şemasının CD'lerdeki bilgilerin kağıda resmedilmesinden ibaret olduğu şemanın düzenlenmesinde Müsteşarlığın hiçbir ilave katkısının sözkonusu olmadığına da dikkat çekildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...