BBC imzalı iki bölümlük belgesel Modern Casuslar, artık casusların filmlerde izlediğiniz gibi değil, bir üniversite öğrencisinden, bir profesörden hatta eğitimsiz bir işsizden seçilebildiğini anlatarak size şu soruyu soruyor: "Etrafınızdakilerin casus olup olmadığından emin misiniz?"

AİLELERİ NE İŞ YAPTIKLARINI BİLMİYOR
Bu casuslar ne ailelerine ne de etrafındakilere kimliklerini açıklayamıyorlar. Çoğu tekdüze bir işe sahip veya işsiz bir insan gibi gözükse de aslında onlar gizli kurumlarda çalışıyor. Ve üzülerek, işteki başarılarını ailelerine anlatamadıklarını veya kimseye gerçekte ne yaptıklarını söyleyemediklerinden şikâyet ediyorlar.

BAL TUZAĞI NEDİR?
Modern casusluk hakkında birçok önemli bilgi veren belgeselin ilk adımında zengin ve başarılı erkeklerin kolaylıkla ağına düştüğü ‘Bal tuzağı’ anlatılıyor. Son derece güzel kadınlarla gerçekleştirilen yatak sohbetleri sonrası ülkeler arası bilgi aktarımı sağlanıyor. Erkek egosu okşanırken farkında olmadan milletler arası birçok bilgiyi sızdırmış oluyor. Bu kadınla barda, konferansta veya herhangi bir yerde tanışabiliyor. Yatağa kadar giden ilişki yaşça büyük egosu okşanmış adamın ya da kurumun sonu oluyor.

CASUS ÇOCUKLAR
Bir diğer casuslar ise çocuklar. Bu çocuklar hayatları boyunca casus olarak yetiştiriliyor. Başka bir deyişle casus olmak için doğuyorlar.

YENİ CASUSLAR: ARACILAR
Yeni bir casusluk terimi olan Aracılar ise üst kademedeki devlet görevlilerini hedef alıyor. Onların görevi hattın öbür ucundaki istihbarat görevlisinin gözü ve kulağı olmak. Bunun için kullanılan akıl almaz yöntemler ise cabası.

CASUS ALIMI NASIL YAPILIYOR?
Belgesel sürpriz ayrıntılarla daha da güçleniyor. Örnek olarak İngiltere, birkaç sene evvel casus alımı için genel ve açık bir kampanya başlatıyor. Genellikle farklı vatandaşlıklar ve geçmişlere sahip isimler tercih ediliyor.

CIA, FBI VE İSRAİL İSTİHBARATI
Casusluğun tanımı Soğuk Savaş döneminden bu yana değişse de, günümüzde casuslara hiç olmadığı kadar yoğun bir talep var. 'Modern Casuslar' belgeseli, tartışmalı casusluk hikâyeleri, CIA, FBI, İngiliz ve İsrail istihbaratında çalışan görevlilerle yapılan röportajlarla daha da güçleniyor.

Bu ilginç belgeseli buradan izleyebilirsiniz.