Leonardo da Vinci, Mona Lisa'dan önce Isleworth Mona Lisasını yapmış

Merkezi Zürih'te bulunan Mona Lisa Vakfı, 35 yıl süren araştırmalar sonucu usta ressamın "Isleworth Mona Lisası" adlı eserini başyapıtından yaklaşık 11 yıl önce tamamladığını ileri sürdü.

Regresyon testleri ile matematiksel hesaplamalar yaparak tabloları karşılaştıran ve arşivleri tarayan uzmanlar, elde ettikleri sonuçları "Mona Lisa: Leonardo's Earlier Version" adlı kitapta topladı.

Kitabın yazarı ve sanat tarihçisi Stanley Feldman, oturur halde resmedilen kadının bedeninin tüm unsurlarının her iki tabloda tamamen ayrı konumda bulunduğunu keşfettiklerini söyledi.

Feldman, "Kadının duruşu, ellerini tutuşu, yüz ifadesi, saçı, örtüsü ve giysisi her iki tabloda bire bir aynı. Öyle ki bu tablolardan birini, ancak diğerini de boyayan kişi yapabilir. Tablolardaki tek fark, arka plandaki manzara" dedi.

Gizemli gülüşüyle genç bir kadını tasvir eden "Isleworth Mona Lisası", Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen başyapıttan biraz daha büyük ve daha canlı renklere sahip.

Tahta pano üzerine boyanmış Mona Lisa'nın farklı olarak tuval üzerine yapılan "Isleworth Mona Lisası", 1800'lerin sonlarında bir İngiliz asilzadenin evinde bulunmuştu. Sanat koleksiyoncusu Hugh Blaker tarafından satın alınan ve Londra'nın Isleworth bölgesindeki stüdyosuna götürüldüğü için "Isleworth Mona Lisası" adı verilen tablo, I. Dünya Savaşı sırasında güvenlik için ABD'ye gönderilmişti. Savaşın ardından incelenmesi için İtalya'ya gönderilen tablo, daha sonra İsviçre'ye götürülmüş ve 40 yıl boyunca bir banka kasasında kilitli kalmıştı. Tablonun X-ışını ve kızıl ötesi ışınlarla incelenmesi sonucu Leonardo da Vinci'ye ait olduğu belirlenmişti.

Leonardo'nun ilk biyografisi yazan Giorgio Vasari, büyük ustanın Mona Lisa'yı resmetmeye 1503'te başladığını, ancak yarıda bıraktığını ileri sürmüştü. Vasari, Leonardo'nun daha sonra öğrencisi tarafından tamamlanan tabloyu para işleriyle uğraşan arkadaşına verdiğini iddia etmişti. Leonardo Da Vinci'nin Louvre Sarayı'nda sergilenen ve Floransa'ya 30 km uzaklıktaki Greve in Chianti kasabasında yaşayan kumaş tüccarı Francesco Bartholomeo Giocondo'nun genç eşi Lisa'yı tasvir ettiği Mona Lisa tablosunu ise kendisi için yaptığı sanılıyor.

Aynı zamanda mimarlık, mühendislik, matematik, anatomi, müzik alanlarında da eserlere ve buluşlara imza atan Leonardo'nun başyapıtı sayılan "Mona Lisa", tüm dünyada en çok tanınan birkaç eserden biri olarak kabul ediliyor.

Mona Lisa Vakfı, araştırmanın sonuçlarını bugün Cenevre'de düzenleyeceği toplantıda açıklayacak.