Moskova'daki Suriye zirvesinden işbirliği mesajı

Türk ve Rus heyetlerinin Moskova'daki Suriye konulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın işbirliğine devam edeceğiz" dedi.

ntv.com.tr 29.12.2018 - 16:20

Moskova'daki Suriye zirvesinden işbirliği mesajı

Son dakika haberi! 

Türk ve Rus heyeti Moskova'da bir araya geldi. Suriye'deki gelişmelerin değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndaki toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın temsil etti.

Toplantıya Rusya tarafından ise Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in katıldı.

İŞBİRLİĞİ MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Savunma Bakanlığı'nda Rus heyetle gerçekleştirdiği Suriye konulu görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rus tarafıyla gerçekleştirilen toplantının son derece verimli geçtiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “İki bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız, askerlerimizin ve istihbaratımızın katıldığı toplantıda, öncelikle Astana ve Soçi süreçleriyle, bugüne kadar attığımız adımları ve bundan sonra ne yapabileceğimizi gözden geçirdik.” diye konuştu.

Görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının da ele alındığını dile getiren Çavuşoğlu, “Ayrıca, terör örgütleriyle mücadele konusunda da kararlılığımızı vurguladık. Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi mutabakatının önemine işaret eden Çavuşoğlu, “Soçi’de imzaladığımız İdlib muhtırası gerçekten bugün sükunetin sağlanması ve siyasi sürecin işlemesi bakımından çok önemli bir mutabakattı. Bunun da uygulanması ve aksaklıkların giderilmesi konusunda da mutabıkız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının öneminin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var. Astana garantörleri olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunuyoruz ve bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız. Bazıları Astana sürecini ya da Soçi sürecini baltalamaya çalışıyor olabilir ama şunu unutmasınlar; bugün Suriye için bir anayasa komisyonunun kurulması konuşuluyorsa, bu Rusya, İran ve Türkiye’nin birlikte attığı adımlar ve sarf ettiği çabalar sayesinde olmuştur. Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın iş birliğine devam edeceğiz.”

Görüşmede, Suriye sorununun insani boyutunun da ele alındığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle mültecilerin gönüllü bir şekilde Suriye’ye dönmesi konusunda iş birliğimizi nasıl güçlendirebiliriz ve gönüllü bir şekilde Suriye topraklarına dönen insanlara nasıl yardım edebiliriz, bunu da değerlendirdik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye konusunda, bölgesel konularda, Rus ortaklarımız ve İran’la yakın iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Çabalarımızı birlikte koordine edeceğiz ve Suriye’de kalıcı bir barış için, siyasi çözüm için önümüzdeki süreçte çabalarımızı yoğunlaştıracağız."

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Suriye’de terörist tehlikesini ortadan kaldırmak için birliklerimizin koordinasyonu konusunda mutabakata vardık" ifadelerini kullandı.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın işbirliğine devam edeceklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Biz Astana garantörleri olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunuyoruz ve bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...