Müebbet hapse küfür ve taciz indirimi

Konya Tren Garı'nda kendisine küfür ettiği ve sözlü tacizde bulunduğunu öne sürdüğü kişiyi, bıçaklayarak öldüren kadın sanığa toplam 12 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Anadolu Ajansı 04.02.2010 - 14:40

Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen cinayet davasının karar duruşmasına ''kasten adam öldürmek'' suçundan yargılanan tutuklu sanık 43 yaşındaki Mezihet Çimendere, avukatı ve öldürülen Hüseyin Uluışık'ın yakınları katıldı.

Çimendere, mahkemedeki savunmasında, olay günü alkollü olan maktulün kendisine sarkıntılık yaptığını ve bunun üzerine tersleyerek, durumu tren garındaki güvenlik görevlilerine bildirdiğini söyledi.

Görevlilerce uzaklaştırılan maktulün bir süre sonra tekrar yanına geldiğini belirten Çimendere, ''Bana küfür ederek kolumdan tutmaya çalıştı. Ben uzaklaşmak istedim. Bu sırada tren gelmişti, ancak maktul benim yolumu kesti. Ölmüş anneme küfür edince ben de üzerimde bulunan bıçağı çıkartarak bir kere maktule vurdum. Sokaklarda yattığım için üzerimde bıçak taşıyordum. Olay bu şekilde oldu'' dedi.

Tanık Yusuf Ziya Aksay ise garda güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, olay günü tren garında peronda nöbetçi olduğunu ifade etti.

Olaydan önce sanığın yanına gelerek yaşlı bir adamın kendisini rahatsız ettiğini ve küfürlü konuştuğunu belirterek yardım istediğini anlatan Aksay, şunları kaydetti:

''Sanığın bahsettiği kişiyi aradım ancak bulamadım. Yaklaşık 1,5 saat sonra sanık tekrar yanıma gelerek aynı kişi tarafından rahatsız edildiğini söyledi. Maktulün bulunduğu yere gittim. Bu sırada tren geleceği için gar kalabalıktı. Birkaç kişi de maktulün küfürlü konuştuğunu söyledi. Ben de maktulün yanına gidip hakkındaki şikayetleri söyledim. İnkar etti. Öldürülen kişinin üzerindeki kokudan alkollü olduğunu anladım. Daha sonra maktulü gardan uzaklaştırdım. Bir süre sonra da olay gerçekleşmiş.''

Sanık avukatı, müvekkilinin bıçağı bir kez saplamasından öldürme amaçlı hareket etmediğinin açıkça anlaşılabileceğini, bu durumun göz önünde bulundurularak cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı duruşmanın bittiğini belirtti. Son savunmasında sanık kadın, avukatının beyanlarına katıldığını bildirdi.

Son sözü sorulan Çimendere, ''Pişmanım. Ancak son pişmanlık fayda etmiyor'' dedi.

Mahkeme heyeti ilk olarak sanığa ''kasten adam öldürmek'' suçundan müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra maruz kaldığı küfür ve taciz nedeniyle haksiz tahrik indirimi uygulayan heyet, sanığın bu cezasını 12 yıl 6 aya indirdi. Ayrıca sanığa 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet'ten 5 ay hapis cezası verildi.

Cezasını duyan Çimendere, bir süre sessiz kaldıktan sonra duruşmadan çıkartılırken, bağırarak cezaya tepki gösterdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...