Muharrem İnce: Suriye'de büyükelçiliğimiz yok, bu doğru değil

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Osmaniye ve Adana'da konuştu. Birleşmiş Milletler gözetiminde Suriye'de bir seçim yapılması gerektiğini söyleyen İnce, Türkiye'nin de Suriye'de büyülelçiliğinin olmamasını eleştirdi.

Haberler - NTV Haber 20.05.2018 - 16:52

Muharrem İnce: Suriye'de büyükelçiliğimiz yok, bu doğru değil

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, mitinginde konuştu.

İnce özetle şunları söyledi;

"Bir medya grubu el değiştirdi. Ziraat Bankası 1 milyar dolar kredi verdi. Ziraat Bankası’nın medya ile ne işi var.

Polisiye tedbirlerle ekonomi yürümez. Ceza kesmekle ekonomi olmaz. Talimatla ekonomi olmaz. Yabancı gelmiyor zaten kaçtı gitti hepsi. MB Başkanını parti merkezine çağırırsan sana yatırımcı gelmez. Üniversiteleri bölün dediklerinde üniversiteleri bölüyorlarsa, Başakşehir maçına gidin dediklerinde maça gidiliyorsa böyle memleket yönetilmez. 

Böyle devlet yönetimi olmaz. Hepinizin sorunlarını biliyorum. Emekli geçinemiyor. Ekibim hazır bu sorunları çözeceğiz. 3B ile çözeceğiz. Toplumu barıştıracağız. Örneğin, eğitimi rezil ettiler. Son 20 senede 10 bakan, 5 kez sınav sistemi değişti. Büyüyeceğiz. Ekonomik olarak büyüyeceğiz. 

Suriyeliler'e 40 milyar dolar para harcadık o 40 milyar dolarla konut yapsak 2 milyon konut yapardık.

Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayacağız. Suriye içinde ve dışıdan yaşayan herkesin katılacağı bir seçim isteyeceğiz. Suriye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Bunu sağlayacağız.

Bizim derdimiz savcaş değil, barıştırmak. Yazık oluyor bu ülkeye.

Çocuklarımızı geleceğin dünyasına hazırlayacağız. Dünyadaki yeni meslekleri anlatacağız onlara. Standart meslekler değil, dünyada 4 yıl sonra 16 yeni meslek türeyecek. Geleceği okumaya çalışacağız."

155 milyar dolarlık ihracat, 250 milyar dolarlık ithalat yapıyor. 55 milyar dolar cari açık. Bu döngüyü kıracağız."

Kağıt üstünde bir zanginlik değil, hesaplama yöntemleri ile yaşanan bir zenginlik değil gerçek bir zenginlik  yaratacağız.

Türkiye'yi akıl ve bilimle yöneteceğiz.

Dış politikayı ayak üstü demeçlerle, iç politika malzemesi olarak yönetmeceğiz.

Hedefimiz Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne sokmak.

Gençlere her yıl 19 Mayıs ve 29 Ekim'de 500 lira gençlik bursu ödeyeceğiz. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Yurt sorunu kalmaycak. Tarikat yurtlarına mahkum kalmayacaksınız.

Çiftçilere sözümdür, çiftçiye mazot 3 lira olacak."

Osmaniye mitinginin ardından 'da konuşan İnce orada da şunları kaydetti;

"İsraf değil insaf ekonomisine geçeceğiz. 

Suriye’de büyükelçimiz yok. Göndereceğiz. Bölgede barış Türkiye’de barış. Dünyada barış. Türkiye içinde herkesle barışacağız.

Eğitim politikasını yeniden gözden geçireceğiz. Ak Partili kardeşlerime MHP’li kardeşlerime Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Muhafazakarlara, ben çocuğuma din eğitimi aldırmak isteyenlere sesleniyorum. Sizinle uzlaşacağız. Bunu başarabiliriz.

Dünyada önümüzdeki 4 yıl içinde 16 yeni meslek çıkacak.

Sarayı gençlere vereceğim. Evimde oturacağım.

Atatürk'e daha iyi sahip çıkın. 24 Haziran'da siz sınava girecektiniz. Sürekli değişiklik yaptılar. Şimdi sıra sizde paketleyin bunları."

Sayfa Yükleniyor...