NASA’ya yaklaşık 4 milyar Dolar maliyeti olacağı öngörülen bu operasyonda, 1987’de Ruslar’ın gönderdiği uzay araçlarından çok daha dayanıklı araçların kullanılacağı açıklandı. Rus araçlarının Venüs’te, son derece yüksek ısı sebebiyle sadece birkaç gün aktif kalabildiği düşünülmekte. NASA araçlarının ise, gezegenin etrafında 7 defa dönebilecekleri 1 ay kadar bir süre boyunca aktif kalmaları hedefleniyor.

Araştırmacılar, gezegenin yüzeyini bir zamanlar 100 m derinlikte bir tabaka olarak kapladığına inanılan suya ne olduğu hakkında ipuçları verebilecek bu operasyonun, suyun oluşturduğu minerallerin de incelenmesi ile yüzeydeki suyun sadece nasıl yok olduğuna değil, ne zaman yok olduğuna dair detaylı ve kesin bilgiler verebileceği düşünülmekte.

Venüs’ün, sıcaklığın 450 dereceye kadar çıktığı ve yüzeyin sık sülfürik yağmurlarla yıkandığı bir gezegen haline gelmesinin nedeninin Dünya’ya benzer biçimde bir çarpışma yaşamış olduğu teorisini de sınayacak olan bu operasyonda, yoğun volkanik aktivite ve bilinmeyen sebeplerle gezegenin dönüş hızından 60 kat daha hızlı olan rüzgarlar da incelenebilecek.

http://www.newscientist.com/article/dn16797-nasa-may-send-fleet-of-spacecraft-to-venus.html