Neandertaller de dengeli beslenir

Neandertal dişleri üzerindeki kalıntılar, bu fosil canlıların etin yanında çok daha geniş bir besin tercihlerinin olduğunu gösteriyor.

Haberler 28.12.2010 - 11:29

Neandertaller de dengeli beslenir

İnsanın kuzenlerinin ortadan neden kalkmış olabileceğine ilişkin olarak üretilen teorilerden biri de, yedikleri besinler hakkında çok da akıllıca davranmadıkları şeklindeydi. Fakat yeni bir keşif, Neandertaller’in etle birlikte meyve ve sebzelerden oluşan daha karmaşık bir beslenme tarzına sahip olduklarına işaret ediyor.

Neandertaller’in ‘mağara adamı’ kelimelerinin akıllara getirdiğine uygun olarak ne avlayabiliyorlarsa onunla beslendikleri akla ilk gelen şey. Fakat Belçika’da bulunmuş 36.000 yıllık iki fosil ile bunlara oldukça uzak diyebileceğimiz Irak’ta bulunmuş 46.000 yıllık bir fosil üzerinde bulunan Neandertal dişlerinin analizi, durumun hiç de öyle olmadığını söylüyor. Dişlerin üzerinde tam olarak nelerin kalıntılarının bulunduğunu anlayabilmek, ancak şimdilerde mümkün olmuş.

Araştırma makalesinin yazarları arasında yer alan George Washington Üniversitesi  profesörlerinden Alison Brooks, mikroskobik taneciklerin dikkatlice incelenmesi sonucunda hurma, arpa, baklagiller ve nilüfer çiçeğine ait kalıntılar tespit ettiklerini söylüyor, “Doğal olarak bu veriler ancak, üzerinde çalışılan dişlerin sahiplerinin ölmeden önceki son öğünlerinde yediklerini gösteriyor. Dişlerin bulunduğu bölgede tarih öncesi dönemde modern bitkilerin çoğunun akrabalarının yetiştiği düşünülürse besin yelpazesinin çok daha geniş olabileceği de düşünülebilir.”

Bugüne kadar Neandertal kemiklerinin üzerinde bulunan protein kalıntılarının yemiş oldukları etlerden kaynaklandığı düşünülüyordu fakat bunun bir bölümünün bitkisel kaynaklı olması da artık ihtimaller arasında yer alıyor.

Daha da ilginç olanıysa, diş üzerindeki kanıtların arpanın kızartılmış veya kaynatılmış olduğunu göstermesi. Bu da sahip oldukları beslenme tarzının düşünüldüğü kadar basit olmadığı ve ortadan kalkmaları üzerinde o kadar da büyük etki göstermediği fikrini akıllara getiriyor.

Daha önceki çalışmalar, Neandertaller’in etin yanında meşe palamudu, sukamışı ve fıstık tükettiklerini de ortaya koymuştu.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

Sayfa Yükleniyor...