Demirtaş: AKP'li koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Net olduğumuz durum şudur: Biz AKP'li bir koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız. Öbür türlü nasıl bir seçenek ortaya çıkar? Bütün bunları tartışacağız" dedi.

Anadolu Ajansı 09.06.2015 - 16:34

Demirtaş: AKP'li koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş ile Atatürk Havalimanı'ndan Ankara'ya hareketinden önce VIP Salonu'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Ankara'da bugün seçim koordinasyon, yarın Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarını yapacaklarını, ertesi gün de bütün adaylar ve seçilen arkadaşlarıyla bir araya geleceklerini anlatan Demirtaş, bu toplantılarda, seçimin sonuçlarını ve geleceğe dair planlamalarını ele alacaklarını kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, şunları aktardı:

"Biz üzerimizdeki sorumluluğu, yükü biliyoruz. Türkiye'de kaosa, gerilime, güvensizlik ortamına, istikrarsızlığa elbette izin vermeyeceğiz. Net olduğumuz durum şudur: Biz AKP'li bir koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız. Öbür türlü nasıl bir seçenek ortaya çıkar Bütün bunları tartışacağız. Fakat toplum birinci ve ikinci çıkan partiye bir sorumluluk, bir görev vermiş aslında. Teamüller gereği de onun ilk seçenek olarak tartışılması lazım. AKP-CHP koalisyon seçeneği doğal olarak ilk tartışılması gerekendir. Bütün teamüller de bunu gerektirir. Toplum da oy verirken bunu aslında istemiş oldu bir şekilde. Halk birinci ve ikinci partiyi bu şekilde şekillendirerek, bir şeye işaret etmiş oldu. Tartışmalar nasıl yürüyecek İzleyelim bir bakalım. Bizim HDP olarak, halkın omzumuza yüklediği görevin ve sorumluluğun farkında olduğumuzu ve taşıyacağımızı herkesin bilmesi lazım."

Bir gazetecinin "Size bir koalisyon teklifi gelirse ne yapacaksınız?" sorusuna Demirtaş, "Tamamını sonra gelirse tartışırız. Bakarız arkadaşlar" karşılığını verdi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ BİTMEZ"

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, MHP'nin, Çözüm Süreci'nin bitirilmesine yönelik talebinin hatırlatılması üzerine, "Çözüm Süreci bitmez arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ PAVEY, DEMİRTAŞ'I KUTLADI

Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Şafak Pavey ile VIP Salonu önünde karşılaştı. Seçim başarısından dolayı Demirtaş'ı kutlayan Pavey, "Birlikte iyi salladık diye düşünüyorum" diye konuştu. Demirtaş da "Umarım her şey daha iyi olacaktır. Hep birlikte daha iyisini başaracağız" şeklinde karşılık verdi.

Selahattin Demirtaş, daha sonra eşi Başak Demirtaş ile Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Ankara gitti. Görüşmenin ardından basın mensuplarına konuşan Pavey, Ankara'ya partisinin toplantısına gittiğini söyledi.

Pavey, çok önemli bir döneme girdiklerini vurgulayarak, seçimden sonraki durumları hep beraber göreceklerini kaydetti.

"YALÇIN AKDOĞAN'A YANIT"

Demirtaş, HDP Genel Merkezinde, Seçim Koordinasyon Komisyonu toplantısı öncesi soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin "Seçim sonuçları geldikten sonra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın oy oranına ilişkin bazı açıklamaları oldu. 'Yüzde 13 aldılar, örgüte çağrı yapsınlar, dağdan insinler, bu Çözüm Süreci'nin bundan sonra artık filmini çekerler' açıklamalarına neler diyeceksiniz?" sorusu üzerine Demirtaş, Çözüm Süreci ve Türkiye'nin iç barış arayışının, Kürt sorununun çözümünün çok önemli olduğunu söyledi.

Demirtaş, bu konuların kendileri açısından seçimlere heba edilmeyecek, taktik olarak yaklaşılmayacak stratejik bir mevzu olduğunu belirterek, herkesin daha serinkanlı, sağduyulu bir şekilde mevzulara yaklaşmasını ve açıklamaların da buna göre yapılmasının önemine değindi.

"HIRCINLAŞMANIN ANLAMI YOK"

Demirtaş, Akdoğan'ın "dağdan gelip bağdakini susturamazsın" ifadelerine de yanıt verdi.

"AKP'liler bize oradan talimat yağdırmaktan vazgeçsinler" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Yani öyle 'dağdaki gelmiş, bağdakini susturuyor'. Dağdaki kim, bağdaki kim Hepimiz bu memleketin sahibiyiz. Hepimiz ortak vatandaş, eşit yurttaşlarız. Siyasi partiler olarak da topluma karşı eşit sorumluluk sahibiyiz. İktidarı kaybedince hırçınlaşmanın bir anlamı yok. İktidar, koltuklar sizin tapulu malınız değildir, halkın malıdır. Böyle koltuk elden gidince paniklemenin, öfkelenmenin, saraylara kapanmanın bir anlamı yok. 'Bunlar gelip geçicidir' demiştik. İktidar, güç, muktedirlik gelip geçicidir. Şimdi halk,
'koalisyon yapın' diye hepimize talimat verdi, diğer partiler de bunları değerlendirecektir. Türkiye toplumunun yararına olan en doğru sonuç ne ise hep birlikte onu başaracağız, paniğe, korkmaya gerek yok."

"ÇÖZÜM SÜRECİ İLERLEYECEK"

"Çözüm Süreci şu veya bu şekilde ilerleyecek ve başarıya ulaşacaktır" diyen Demirtaş, "Hepimizin barışa ihtiyacı vardır. Eski Hükümet adına konuşanların da yeni dönemde daha parlamento, hükümet şekillenmeden çözüm karşıtı, Çözüm Süreci'ni hiçleştiren, Çözüm Sürecini bir taktikmiş gibi ele alan yaklaşımlara prim vermemesi lazım. Türkiye toplumu bizden çözüm bekliyor, umut ederim, herkes biraz daha sabırlı, sağduyulu bir yaklaşımla bütün meseleleri ele alır" değerlendirmesinde bulundu.

"SANSÜR DÖNEMİ SONA ERDİ"

Basın mensuplarına da seçim dönemindeki emekleri için teşekkürlerini
ileten Demirtaş, "Eminim en çok da basın mensupları rahatlamıştır. Bu baskı
döneminde özellikle sansürün uygulandığı, akreditenin uygulandığı bir dönem
kapanmış oldu" dedi.

Sayfa Yükleniyor...