NEW YORK - New York'ta dün görülen davada, Nijerya'da eski askeri rejimin kurbanlarından oluşan davacıların Amerikalı avukatları, müvekkillerinin Shell şirketiyle anlaşmaya vardıklarını belirterek, İngiliz-Holladalı dev şirketin 15,5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini kaydetti.

Nijeryalı davacıları Anayasal Haklar için İnsan Hakları Merkezi kuruluşunun Amerikalı avukatlarının temsil ettiği dava haftalardır sürüyor, Shell petrol şirketi suçlamaları reddediyordu.

Shell, Nijerya'da 1995'te, yazar ve çevreci militan Ken Saro-Wiwa'nın "uydurma" bir mahkemenin ardından asılmasında, iktidarda bulunan Devlet Başkanı Sani Abacha'nın askeri rejimiyle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Şiddet karşıtı olan Ogoni Halkının Yaşamını Sürdürmesi Hareketi (Mosop) adlı çok popüler halk hareketinin kurucusu Saro-Wiwa, Shell'in ülkenin güneyindeki faaliyetlerini durdurmayı başarmıştı. Nijeryalı yazar ve eylemci, devlet petrol şirketini çevreyi kirletmek ve gelirlerini yerli halkla paylaşmadan Nijer Deltası'nda askeri rejimin varlığını teşvik etmekle suçluyordu.

Dava, aralarında Saro-Wiwa'nın oğlunun da bulunduğu eski Nijerya yönetiminin kurbanları tarafından, ABD'de faaliyet gösteren şirketlerin, Amerikan kanunlarına dünyanın her yerinde uymaları gerektiği yönünde 1789 tarihine dayanan bir yasa temelinde açıldı.