Norveç’te ölen Döndü Tulum toprağa verildi

Norveç’te kalp krizi geçiren ve ambulansın gecikmesi sonucu geç müdahale edildiği için hayatını kaybettiği iddia edilen Döndü Tulum toprağa verildi.

Norveç'in başkenti Oslo'da 3 Ocak pazar günü ölen Döndü Tulum’un cenazesi THY'nin tarifeli uçağıyla gece İstanbul'dan Samsun'a getirildi ve ailenin evinin bulunduğu Havza ilçesine götürüldü.


Cenaze ilçe merkezindeki Kevser Cami'ndeki törenin ve kılınan cuma namazının ardından cenaze toprağa verilmek üzere Ladik ilçesi Başlamış Köyü'ne götürüldü. Tulum'un burada, 18 yıl önce trafik kazasında kaybettiği eşinin yanına defnedileceği öğrenildi.

Cenazeye Tulum'un yakınları ile Havza Kaymakamı Erol Rüstemoğlu ve Ladik Kaymakamı Kadir Perçin'in de aralarında bulunduğu bazı kuruluşların yetkilileri katıldı.

Bu arada, açıklamada bulunan 6 kardeşten Kutluay Tulum, aile adına dava açtıklarını ve avukatlarının davayı takip ettiğini söyledi.

Haklarını sonuna kadar arama kararında olduklarını ifade eden Tulum, şunları kaydetti:

''Biliyorum devletimiz de arkamızda. Devletimizin yardımı ile hakkımızı savunacağız. Tek isteğimiz insanlarımız ve diğer ırktan olanların aynı sorunlarla karşılaşmaması. Biz canımızı kaybettik, başkaları aynı acıyı yaşamasın.

Dünyanın her hangi bir yerinde bir Norveçliye bir şey olsa dünyayı ağaya kaldırırlar. Bu bir dünya ayıbı. Norveç dünyanın en zengin ülkesi ama insanlık adına en geri ülkesi. Burada ırkçılık yapıldı. Bizi kendilerinden görmediler. İkinci sınıf insan muamelesi uyguladılar.''

Ambulansın geç gelmesinin ve ekiplerin geç müdahalesinin annesinin ölümüne neden olduğunu savunan Tulum, '' Annemi ölüme terk ettiler. 40 dakika sonra ekip içeri giriyor. Annemi kalp yetmezliğinden kaybettik, kalp krizinden değil. Biz Türk olduğumuz için bunları yaşıyoruz'' diye konuştu.

Döndü Tulum'un diğer yakınları da benzer sözlerle tepkilerini dile getirerek haklarını arayacaklarını söyledir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...