Noterlerden kimlik adımı

YSK'nın dün aldığı nüfus kayıt örneğiyle oy kullanma kararı nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğu bitiremedi. Noterler, nüfus kayıt örneğinin noterlerden de verilebilmesi için YSK'ya başvurdu.

19.03.2009 - 14:03

Noterlerden kimlik adımı

Nüfus müdürlüklerinde yüzlerce metreyi bulan kuyruklar bugün de devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) dün aldığı nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası yazmayan seçmenlerin alacakları nüfus kayıt örneğiyle oy kullanabilecekleri yönünde kararı kuyrukları azaltmadı.


Nüfus müdürlüklerine bugün sabah saatlerinden itibaren ellerinde nüfus cüzdanlarıyla gelen vatandaşlar, uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldı ve pratikte önceki günlerde yaşanan sorunlar bugün de sürdü.

Kuyruklarda saatlerce bekleyen vatandaşlar, bu kez de nüfus kayıt örneği almak yerine nüfus cüzdanlarına TC kimlik numarasını yazdırmayı tercih etti. Vatandaşlar, sırada 10 dakika daha fazladan bekleyip nüfus cüzdanlarını yeniledi.

Nüfus müdürlüklerindeki yoğunluk sürerken, vatandaşlar arasında zaman zaman sıra gerginlikleri de yaşanıyor.

NOTERLER YSK'YA BAŞVURDU
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, noterlerin de nüfus kayıt örneği verebilmesi için YSK'ya yazılı başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Yeni, YSK'nın dün aldığı karardan sonra vatandaşların nüfus kayıt örneği alabilmek için noterlere de başvurduğunu belirterek, vatandaşların nüfus müdürlükleri önünde zaman kaybetmesinin önüne geçmek için ''nüfus kayıt örneği'' verebileceklerini YSK Başkanı Muammer Aydın'a yazılı olarak başvurduklarını duyurdu.

İsteyen noterlerin kendilerine verilecek şifre ile sisteme girmeleri halinde vatandaşlara nüfus kayıt örneği verebileceğini kaydeden Yeni, vatandaşların 15 lira 71 kuruş karşılığında noterlerden nüfus kayıt örneği alabileceklerini söyledi.

Yeni, vatandaşların ödeyeceği paranın 8 lira 84 kuruşunun devlet payı, 6 lira 87 kuruşunun da noterlik payı olduğunu belirtti.

YSK'nın konuyu görüşmesi bekleniyor.

İZMİR'DE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ 20.00'YE KADAR AÇIK
İzmir'de il ve ilçe nüfus müdürlükleri, 29 Mart'ta oy verme işlemi tamamlanıncaya kadar cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere her gün saat 20.00'ye kadar açık olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...