'Notre Dame de Sion' ödülü Yalçın Tosun’un

2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü, Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler adlı kitabıyla Yalçın Tosun’a verildi.

Haberler 24.05.2011 - 13:52

'Notre Dame de Sion' ödülü Yalçın Tosun’un

Yazar, gazeteci ve Notre Dame de Sion mezunlarından oluşan dokuz kişilik jüri tarafından bu yılki ödüle layık görülen Yalçın Tosun, ödülünü 26 Mayıs Perşembe akşamı Fransız Sarayı’nda,  yapılacak törenle alacak.

Jürinin gerekçeli kararında “Yalçın Tosun, Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler kitabında öyküye yeni bir ruh getirmiştir. ‘Kendi geçmişin kadar tehlikeli bir şey yoktur’ sözleriyle başlayan eserde anne, baba, kardeşler ve arkadaşlar etrafında örülmüş, karşılıksız aşk, nefret, özlemler, tutkular, suçluluk duyguları ve insana ait ne varsa kısa ama bir iğne oyası inceliğinde dokunarak anlatılmıştır.” denildi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından Kasım 2009’da yayımlanan ve okurların beğenisini kazanarak ikinci baskısını yapan Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler, edebiyatımızın genç yazarlarından Yalçın Tosun’un öykü dünyasının ipuçlarıyla dolu bir öykü destesi. İnsana, dünyaya, çevresine, dahası kendi içine eğilip bakma gözüpekliğini gösteriyor yazar. Dostluğu, sevgiyi, mutluluk arayışını hüzünle dillendiriyor. Dile gelmeyen, onun kaleminde incelikli bir kurguyla, alttan alta duyuruluyor. Bu kitabı yeni öykücülüğümüze hatırı sayılı bir katkı olarak görüp okumalı…

Jüri, bu yıl, İletişim Yayınları tarafından yayımlanan, Aksak Ritim adlı kitabına Gaye Boralıoğlu’na da Mansiyon Ödülü verilmesini de kararlaştırdı. Gerekçeli kararda “Aksak Ritim kitabında, romanların renkli, hareketli, tutkulu, hüzün barındıran neşesini kıvrak bir dille anlatıyor Gaye Boralıoğlu. Güldane ve Halil’in tutkulu aşkı Yunus’un darbukası eşliğinde film şeridi gibi akıyor.” denildi.

NDS Edebiyat Ödülü ilk olarak 2009’da Kalenderiye adlı romanıyla yazar Gürsel Korat'a verildi. Ayşegül Çelik ise, Şehper, Dehlizdeki Kuş adlı eseriyle mansiyona layık görüldü.

2010 Ödülü Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan Magnus adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain’e verildi.

Sayfa Yükleniyor...