NTV Tarih dergisi piyasada

NTV’nin yeni aylık popüler tarih dergisi NTV Tarih, bugünü anlamak için geçmişte yaşananları belgeleriyle gözler önüne seriyor.

Anadolu Ajansı 15.01.2009 - 16:38

NTV Tarih dergisi piyasada

NTV yeni bir aylık dergi ile tekrar okurlarla buluşuyor. Popüler tarih dergisi NTV Tarih, geçmişi bugünle, bugünü de geçmişle ilişkilendirmeyi, kopuklukları gidermeyi ve bilgi vermeyi hedefliyor, gündemin tarihini yazıyor...

BUGÜNÜ ANLAMAK İÇİN TARİH
Dergi, yaşanan olayları olabildiğince dönemin şartları içerisinde değerlendirecek; geçmişe sadece bugün durduğumuz yerden değil, zamanın koşulları, sosyal yaşamı, insan ilişkileri ve alışkanlıkları içinden de bakacak. Tarihin kişiler ve olaylar özelinde ele alınacağı NTV Tarih’te, tayin edici ayrıntılar ortaya konulacak, klişe ve efsaneler aydınlatılmaya çalışılacak.

TOZLU RAFLARDAN 14 FARKLI DOSYA...
DOLU DOLU 20 FARKLI KÖŞE...
NTV Tarih’in içeriğini oluşturan konular, bağımsız araştırmacı ve akademisyenlerin birikim ve araştırmaları üzerinden, onların kaleminden, herkesin anlayabileceği bir dille aktarılacak. Orijinal içerikli ve yerli bir dergi olan NTV Tarih, bir yandan tarihin derinliklerinde kalmış konuları gündeme taşırken, öte yandan gündemdeki tartışmalara da tazeleyici ve bilimsel katkılar sunacak. Dergi; ilk kez gün ışığına çıkan belgelerden özel dosyalara, röportajlardan yerel tarihe, özel koleksiyonlar eşliğinde, son derece geniş, zengin ve ilgi çekici bir yelpazede yayın yapacak.

NTV Tarih ulusal ve uluslararası fark gözetmeden her tür tarihi, kültürel ve coğrafi değeri koruma amacıyla kamuoyuna bilgi verme ve yayınlarıyla tarih bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Doğuş Yayın Grubu bünyesinde aylık olarak hazırlanan derginin yayın yönetmenliğini Gürsel Göncü üstleniyor. Okunabilen tarih dergisi NTV Tarih ilk sayısında BBC’nin film gibi belgeseli Cengiz Han’ı hediye olarak okurlara veriyor.

Hurrem Sultan aşkı uğruna neyi göze aldı? Türk kızları sporla nasıl tanıştı? Tek gerçek Hollywood starımız nerede hata yaptı? Hurrem Sultan aşkı uğruna neyi göze aldı? Türk kızları sporla nasıl tanıştı? Tek gerçek Hollywood starımız nerede hata yaptı?

NTV Tarih Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü ilk sayıda derginin yola çıkış amacını şöyle özetliyor;
“Tarih belki de miadını doldurmayacak tek şey ve aslında tekerrür de tarihten ibaret. Köhnemiş, eski-püskü bir olaylar silsilesi; sıkıcı, ağır ve iç karartıcı anlatımlar yığını değil tarih. Bir hayatlar bütünü. Tarih dediğimiz ‘zaman’da da bizim gibi insanlar yaşamıştı. Ve tarih şimdi de çeşitli kılıklar, kılıflar ve kılcal damarlar içinde ‘yaşıyor’. Üstelik biz de yaşarken tarih ‘yapıyoruz’, onun bir parçası oluyoruz. Tarihten illa ders çıkarmamız, onu bir ‘hoca’ kabul etmemiz de gerekmiyor. Önemli olan yola çıkmak, yol yapmak, o yolda olmak. Yol boyunca kendimizle yüzleşmek, kendi kişisel tarihimizi de tanımak. NTV Tarih hatırlamak için öğrenen, hatırı sayılır insanlar için, onlarla birlikte yola çıkıyor.”

NTV TARİH’İN İLK SAYISINDAN SEÇMELER
* İsrail sivilleri hedef alıyor
Amerikalı Yahudi tarihçi Finkelstein’in kitabından, İsrail’in saldırılarının 61 yıllık geçmişinin özeti...

* Obama Beyaz Saray’da
Beyaz Saray’ın inşaatında 217 yıl önce siyah köleler çalıştırılmıştı. Şimdi bir siyah Beyaz Saray’da, ancak bu kez patron olarak.

* Hurrem Sultan
Kimilerine göre Kanuni’yi aşk tuzağına düşüren, haremden valide sultanlığa yükselen bir entrikacıydı. Aslında sahici bir aşık ve iyilikseverdi.

* Hollywoodlu Turhan Bey
40’lı yılların dünyaca melhur jönü Turhan Bey, bugün Viyana’da yaşıyor. Unutulmaz filmlerin aktörü, kendi hayat filmini anlattı.

* Yanlış Atatürk
1881’de doğmadı, Pembe Ev’e sonradan geldi, babası Ali Rıza Efendi fotoğraftaki kişi değildi. Atatürk’le ilgili yanlış bildiklerimiz...

* Atatürk’ün en yakınındaki adam
Emekli polis memuru 99 yaşındaki Kadri Tezcan, Atatürk’ün yakın korumasıydı. Tezcan Atatürk’ü anlatıyor.

* Anarşizm doğduğu yerde
Kökeni eski Yunancadan gelen “anarşi”, yüzyıllar sonra yine aynı topraklarda anlamını buldu. Atina’da patlak veren olaylardan, anarşizm tarihine bir bakış.

* Anılarına saygı
Çanakkale muharebe alanlarında inşaat çalışmaları... Son gazi... 1.Dünya Savaşı biteli 90 yıl oldu... UNESCO’nun yaşayan insan hazineleri... Antep savunmasının 90 yıllık belgeleri.

* Arkeoloji: 10 büyük kazı
Türkiye’de 2008 yılı boyunca 452 arkeolojik çalışma gerçekleştirildi. Aliağa’dan Yenikapı’ya, Sagalassos’tan Çatalhöyük’e tarihi değiştiren buluntular...

* 14 Şubat Sevgililer Günü
Antikçağ’da baharı karşılama törenlerinin bir parçası olan festivale, Hristiyanlık ve Aziz Valentinus nasıl sahip çıktı? İlk kartpostalı kim yazdı?

* Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul
Anadolu’daki mücadele İstanbul’dan giden silah ve mühimmat sayesinde yürütülebildi. Muaveneti Bahriye örgütünün faaliyetleri...

* Cahillikler Tarihi
Doğru sandığımız efsaneler... Yanlış bildiğimiz meşhur olaylar... Sarıkamış, Noel Baba, Malazgirt ve diğerleri...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...