'O madde tarihte birçok kişiyi zehirledi'

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın otopsi raporunda zehirlenme bulgularını rastlandığı iddiasını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Alkan, ''Otopsi raporunda çıktığı iddia edilen madde tarihte çok ünlü kişilerinde ölümünde kullanılmıştır’’ dedi.

Haberler - NTV Haber 02.11.2012 - 10:29

'O madde tarihte birçok kişiyi zehirledi'

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Alkan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın otopsi raporunu NTV’ye değerlendirdi.

Özal’ın zehirlenmesinde kullanıldığı iddia edilen maddenin birçok ünlü kişinin de ölümünde kullandığını belirten Alkan şunları söyledi,

‘‘Striknin kreatin adlı madde zehirli bir madde. Bulantıyla başlayıp kalbin durmasına neden olan bir madde. Üzerinde çok tartışma olacağı bir konuya benziyor. Bu madde vücuda ağız yoluyla giriyor mideden emilmeye başlıyor. Kandaki seviyesi arttıkça nefes alıp vermek zorlaşıyor. Sonrasında kalp krizi ile öldürüyor.

Bu madde 1830’lardan beri bilinen tarihte çok ünlü kişilerin ölümünde de kullanılmış bir madde. O günlerde bulunması zor değil. Vücuda girdikten 15-20 dakika sonra ölüme neden oluyor. O aşamada otopsi yapılmaması bir skandal. 'Bu madde ölüme neden olmuştur' sözleri bizi şüpheye götürdü.

Adli Tıp 'Bu maddeyi bulduk. Zehirlendi' diye yorum yapmaz. Bütün bulguları değerlendirip bir açıklama yapar."

Sayfa Yükleniyor...