Kılıçdaroğlu: O Türkiye'nin kahramanıdır

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İzmir'deki terör saldırısını engellerken şehit olan polis memuru Fethi Sekin için "O Türkiye'nin kahramanıdır" ifadesini kullandı.

Haberler - NTV Haber 07.01.2017 - 11:23 | Son Güncelleme : 07.01.2017 - 18:26

Kılıçdaroğlu: O Türkiye'nin kahramanıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Teröre karşı durmak hepimizin namus borcudur, vatan borcudur, insanlık borcudur." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin İl Başkanları Toplantısı'nda, atmosferi gittikçe ağırlaşan bir 'de zor bir görev üstlendiklerini söyledi.

İl başkanlarının şu anda demokrasiye katkı yapan en önemli aktörler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bugünkü atmosfer gelecek kaygılarımızı artırıyor. O açıdan sizlerin illerinizde yaptığınız görevler çok önemli. Tarihi bir görev yaptığınızı unutmayın. Siyasetin görevi toplumu mutlu etmektir, huzurlu bir toplum inşa etmektir, ahlaki temeller üzerinde 'yi yükseltmektir siyasetin görevi. Ama bugün geldiğimiz tabloda böyle bir tabloyla karşı karşıya değiliz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bakınız dün akşam parlamento görev yapıyor. İktidar partisinin bazı milletvekilleri parlamentoda olmadıkları halde, sahte pusulalarla parlamentoda olduklarını ifade edebiliyorlar, buna ne söylenir Milletin vekili sahtekarlık yaparsa Allah aşkına bu ülke nasıl düzlüğe çıkacak. Millet ona güvenmiş, git beni temsil et demiş. Hiçbir vatandaşım görüşü ne olursa olsun, 'git Ankara'da sahtekarlık yap' diye oy vermez. O milletvekillerinden istirham ediyorum; TBMM kürsüsüne çıkınız ve milletten özür dileyiniz. Sayın Binali Yıldırım, bu sahtekarlığı yapanlar sizin partinizin milletvekilleri, bunu izin vermeyiniz. Buna izin verdiğiniz takdirde daha derin, karanlık süreçlere sürüklenmiş olur. Parlamentoda herkes namusuyla, bilgisiyle, beceresiyle görev yapmalı, halkın sorunlarına kilitlenmeli. Sahtekarlık yapılır mı "

OHAL ELEŞTİRİSİ

CHP'nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına destek vermediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Madem ki parlamentoda 4 partinin de ortak tavrı var, ne yapacaksınız getirin Meclisten süratle geçiririz." dediklerini aktardı.

Dün 3 yeni kanun hükmünde kararname (KHK) çıktığını anımsatan Kılıçdaroğlu, pek çok akademisyenin işine son verildiğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, "Düzgün insanlar, hayatını bilime adamış insanlar ve hiç terörle ilgisi olmayan yakından, uzaktan... Pek çok konu istismar edilerek, TBMM'nin görev alanına girilerek KHK'lerle düzenleniyor. Jokey kulübü, ne ilgisi var terörle. Milli Piyango, ne işi var terörle. Onlar da OHAL kararnamesi içine konmuş vaziyette." dedi.

"DEMOKRASİYE İHANET"

Kılıçdaroğlu, eleştirilerini sürdürerek, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bir hükümet parlamentoyu, halkını aldatıyorsa, 'terörle mücadele ediyorum' diyerek terör dışı konuları da OHAL kararnamesi ile düzenliyorsa o, demokrasiye ihanet ediyor demektir. Ne ilgisi var bunların Hangi gerekçeyle yapıyorlar, anlamakta zorluk çekiyoruz. Böyle bir demokrasi anlayışı olamaz. Emin olun 12 Eylül darbe dönemini yaşamış biri olarak ifade edeyim; 12 Eylül darbe döneminde bile bunların hiçbirisi olmadı. 12 Mart darbe döneminde bile bunların hiçbiri olmadı. Yazık günahtır bu ülkeye. Demokrasiyi savunanlar açısından yazık günahtır. Demokrasiyi savunanlar bedel ödedi bu ülkede, alıyorsunuz yetkiyi istismar ediyorsunuz. TBMM Başkanı şu anda hastanede yatıyor. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Ameliyat öncesi kendisini aramış, geçmiş olsun dileklerimi iletmiştim. Bütçe görüşmeleri sırasında OHAL Yasası'nın istismar edilmesi dolayısıyla Meclis Başkanı'nın müdahale etmesini, hükümeti uyarmasını istemiştim. Şimdi kim vekalet ediyorsa hükümeti uyarmalıdır. Parlamentonun yetkisine hükümet müdahale etmemelidir."

"O TÜRKİYE'NİN KAHRAMANIDIR"

Terör olaylarına da değinen Kılıçdaroğlu, neredeyse terör saldırısı yaşanmayan hiçbir il ve ilçe kalmadığını savundu.

Son saldırının İzmir'de yaşandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, polis memuru Fethi Sekin ile zabıt katibi Musa Can'a Allah'tan rahmet diledi.

İzmir'in dün tek bir yürek halinde Elazığlı şehidi Sekin'i uğurladığını bildiren Kılıçdaroğlu, Elazığlılıların sevdikleri kişilere "Gakkoş" dediklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, "O sadece Elazığlıların değil, Türkiye'nin gakkoşudur. Kahraman diye tanımladık onu. Gerçekten de bir kahramandı. Olaya zamanında müdahale etti. Canı pahasına çok daha büyük bir terör eylemini engelledi, dolayısıyla o Türkiye'nin kahramanıdır." diye konuştu.

Her zaman "Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, hangi amacı taşırsa taşısın hep birlikte teröre karşı çıkmak zorundayız." dediklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, terörü bir insanlık suçu olarak gördüklerini ve teröre karşı çıktıklarını vurguladı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Karşı çıkarken aması, fakatı gibi sözcükleri kullanmamaya hep dikkat ettik ve edeceğiz de. Teröre karşı durmak hepimizin namus borcudur, vatan borcudur, insanlık borcudur. Biz bunu söylüyoruz, hükümet de diğer partiler de söylüyor. Teröre karşı çıkmak hepimizin görevidir. Bu ülkede yaşamak istiyorsak huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bizim kişisel bir hesabımız yok. Terörle mücadelede birinci aktör hükümettir, istihbarat, emniyet, silahlı kuvvetler onların emrindedir. Her terör eyleminden sonra biz hep, 'terörle mücadelede sıkıştığınız bir alan var mı, düşünüp de çıkaramadığınız bir yasa var mı, gelin her türlü desteği veririz, yeter ki terörü bitirin.' diyoruz. Terörden hepimiz mağduruz, terörle mücadele akılla, birikimle, sağlıklı tahlillere yapılır, doğru teşhis koymakla yapılır."

"HÜKÜMET ÜLKEYİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE TESLİM ETTİ"


Gelinen noktada 15 yıllık iktidarın Türkiye'yi terör örgütlerine teslim ettiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Örnek mi istiyorsunuz PKK terör örgütüyle masaya oturan kim CHP mi oturdu " ifadesini kullandı.

PKK'nın bir dönem şehir içinde kamyonla kalaşnikof dağıttığını, hükümetin, güvenlik güçlerinin müdahalesini engellediğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu talimatı veren CHP mi Güvenlik güçleri 290 kez PKK elemanlarına müdahale etmek istiyorlar. 'Hayır müdahale etmeyin.' diyorlar. Şehirler silah deposuna döndürülürken niye müdahale etmediler Teröre teslim etmek için. Ben 'teröre teslim edildi' derken bunu kastediyorum. Açık ve net söylüyorum Doğu ve Güneydoğu, arkasından da Batı teröre teslim edildi. Sadece o mu Hayır. Fetullah Gülen terör örgütü... Devletin en duyarlı dairelerine bu terör örgütü mensuplarını kim yerleştirdi MİT'e kim yerleştirdi, Yargıtaya, Danıştaya kim yerleştirdi Üniversitelere kim yerleştirdi CHP mi yerleştirdi. Eski HSYK Başkanı ifade veriyor, 'Yargıtaya 110 FETÖ üyesini atamamızı hükümet istedi.' diyor. Ne oluyor bu, Türkiye'yi teröre teslim etmek demektir. FETÖ'cü emniyet müdürlerinin tayinlerini kim yaptı Şimdi koro halinde CHP'yi suçluyorlar, akıl mantık dışı bir şey. Yapacaksın, görmeyeceksin bir de suyun üstüne çıkacaksın."

"PKK, EL NUSRA, FETÖ KANDIRDI"

"El Nusra'ya sahip çıktılar, silah gönderdiler. Putin bile El Nusra için ricacı oldu" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir devletin Cumhurbaşkanı bile 'El Nusra'ya terör örgütü değildir' diyorsa, Türkiye teröre teslim edilmiş demektir. MİT tırlarıyla bu silahlar nereye gidiyordu CHP mi gönderiyordu Daha da ötesi, IŞİD militanları Suriye'ye Irak'a nasıl geçtiler Türkiye üzerinden geçtiler, bu hükümet kapıları açtı. Eğer bir iktidar Türkiye'yi terör örgütlerine teslim etmişse, o iktidarın yatacak yeri yoktur. Yönetemiyorsan istifa edeceksin kardeşim. 'PKK kandırdı, IŞİD kandırdı, El Nusra kandırdı, FETÖ kandırdı.' Siz çocuk musunuz Devlet yönetiyorsunuz, çocuk gibi 'Bizi kandırdılar'. Düne kadar Amerika ile iş tutuyorlardı, şimdi Rusya ile iş tutuyorlar. Nedir bu Allah aşkına Sizin kişiliğiniz, kimliğiniz, bilginiz, birikiminiz yok mu İlla birisi mi yol gösterecek PKK, IŞİD, FETÖ yol gösterdi, malum. Sizin yolunuz yok mu Devleti çökerttiniz, şimdi yine kızacaklar. Devlet dimdik ayakta olsaydı bir vatandaşın burnu kanamazdı, devlet çökmüştür. Liyakat yoktur."

İl başkanlarından bunları her yerde anlatmasını isteyen Kılıçdaroğlu, "CHP'ye saldıracaklardır. Koro halinde. Havuz medyasını da çok iyi biliyoruz. Havuz medyasının PKK'dan, IŞİD'den hiçbir farkı yoktur, aynı yolda yürüyorlar bunlar. Şavşat'tan Ardanuç'tan giderken PKK bana saldırdı. Başka kim saldırıyor; havuz medyası. Aynı yolla saldırıyorlar" görüşünü savundu.

Binlerce kişinin teröre kurban verildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, iktidar mensuplarının taziye ziyaretlerinde şehit ailelerine, "Ne güzel, oğlunuz şehit oldu. Ne güzel, inşallah siz de şehit olursunuz" dediğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Bu yüce mertebeye niye senin çocuğun ulaşmak istemiyor Niye Ankara'daki beyler çocuklarını askere göndermiyor Madem vatan sevgisi yüreğinizde pıt pıt pıt atıyor, siz de çocuklarınızı gönderin." dedi.

"ŞEHİTLERİN HESABINI KİM VERECEK?"

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un geçen günlerde, "Suriye politikası başından beri yanlıştı" dediğini aktardı. Kılıçdaroğlu, "İtiraf ediyor. Peki en başından beri yanlışsa, terörden hayatını kaybedenlerin hesabını kim verecek? Hesabını veren de yok, sorumlu da yok Sorumlu şehit. Yarın öbür gün 'neden şehit oldun' diyecekler" değerlendirmesinde bulundu.

"Çöken bir devletle" karşı karşıya olduklarını ileri süren Kılıçdaroğlu, hükümetin suçlu aramak yerine "Üst akıl var, bunları o yapıyor." dediğini söyledi."Sen hükümet değil misin Tuzakları boz" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yönetemiyorsan adam gibi istifa edeceksin. 'Beceremiyorum' diyeceksin, yönetemediğin ortada. Şunu kimse unutmasın; kendi toprağından kaçan adam kahraman değildir. Süleyman Şah Türbesi'nin olduğu toprak bizim toprağımız, kaçtılar. PYD'nin eline geçti. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, ordusuyla Ortadoğu'da, dünyada nam salmış bir ülkeyi düşünün, önce orduyu darmadağın ettiler. Arkasından Süleyman Şah Türbesini kaçırdılar ve kahraman geçiniyorlar. Ne kahramanı, kaçan adamdan kahraman mı olur O kadar çöken bir devletle karşı karşıyayız ki, internette görüntüler var, IŞİD terör örgütünün kaçırdığı askerlerimizin yakılma iddiaları var. Çağrı yaptık, 'lütfen açıklayın doğrusu nedir ' diye. 15 günden fazla geçti, hala inceliyorlar beyefendiler. Hani siz Ortadoğu'da sinek uçsa haberiniz oluyordu Bunlar palavraymış."

- Ortaköy saldırısı

Yönetilemeyen, savrulan, teröre teslim edilen bir ülke ile karşı karşı olduklarını iddia eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ortaköy'deki terör saldırısına değindi. Kılıçdaroğlu, "Adam gidecek, boğazda bir eğlence merkezini basacak, tek tek adamları öldürecek, elini kolunu sallayarak çekip gidecek. Üstelik 200 metre ötesinde de polis merkezi var. Bir büyükelçiyi Ankara'da vurdular. Bir polis vurdu. 15 dakika içinde bunun FETÖ'cü olduğunu biliyorsun da 15 Temmuz'dan yana bir sürü adam attın, niye bunu tuttun o görevde Bu soruyu kimse sormuyor" diye konuştu.

Türkiye'nin 20 Temmuz sonrası yeni bir darbe girişimi yaşadığını savunan Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği teklifine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 100 yıla yakın süredir parlamenter sistemle yönetildiğini ve bölünmediğini söylerken "Kendine yeni bir arayış. Başkanlık sistemi. Neden 'Fiili durum böyle, bunu hukuki duruma getirelim.' Kaç yıldır fiili durum böyle İki yıldır fiili durum böyle, iki yılda Türkiye iyi mi oldu, terör mü düştü, ekonomi mi düzeldi Hayır. İki yılda Türkiye çok daha ağır bir felaketle karşı karşıya. Şimdi bunu anayasa değişikliği ile hayata geçirmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

"ESAD'IN ANAYASASI"

İktidarla vatandaşın derdinin ayrı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşın can ve mal derdinde olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

"Vatandaşın açlıktan nefesi kokuyor, haberiniz var mı sizin Onların derdi başkanlık. Nasıl bir başkanlık Amerikan modeli mi Hayır. Kendilerine özgü bir başkanlık. 'Türk tipi başkanlık' diyorlar. Bunun Türk tipiyle ilgisi yoktur. Bu, gayrı milli bir başkanlıktır. Türkiye'nin tarihinde böyle bir başkanlık modeli yoktur. Suriye modeli. Esad'ın anayasasını aldılar, tercüme ettiler, koydular buraya. Düşmandı Esad. 'Esed' ettiler, şimdi anayasasını getiriyorlar, Meclisten geçirecekler. Kendisi de Esadlaşma yolunda da onun için. 'Tek adam olacağım ben. Benim sözümün üstüne kimse söz söylemeyecek' diyor. Kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yaptın, toplumu karpuz gibi böldün. Rejimi değiştirmek istiyorlar, demokratik parlamenter sistemden dikta rejimine, totaliter otoriter yönetime geçmek istiyorlar."

AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifinde cumhurbaşkanına tek başına hiçbir gerekçe göstermeden TBMM'yi feshetme yetkisi verildiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, bu yetkinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bile verilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Buna 'evet' diyenler vatana ihanet ediyor derken bunu kastediyorum sevgili Binali Yıldırım. Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen bir yetkiyi, Türkiye'yi felakete sürükleyen bir adama veriyorsunuz. 17-25 Aralık'ı unutmadık." dedi.

"Siz hangi gerekçeyle TBMM'yi feshedeceksiniz " sorusunu soran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların milli irade söylemi de yalan üzerine inşa ediliyor. Bunlar milli iradeden kastettikleri, sarayın iradesi. Bir adamın iradesini milli irade olarak kabul ediyorlar. Milli irade yetkinin halktan alınmasıdır. Şimdi, halktan alıyorsunuz yetkiyi, saraya veriyorsunuz. Biz onlar gibi değiliz. Bizi, dünyanın 4 köklü partisinden biri yapan, bizim gibi düşünmeyenlere de düşüncelerini ifade etme ortamı hazırlamak istememizdendir. Devlet yapısını istediği gibi değiştirecek. 'Tekirdağ Valiliği kapatılmıştır, kaldırdım'. 'Bütün Trakya'yı birleştirdim, Trakya eyaleti yaptım'. Bunların hepsini yapabilir. Bu milletvekilleri konu mankeni mi Bir kişinin müsteşar atanması için şartlar var. Kafasına esecek, müsteşar olması için 'bizim köyden olması şarttır, ilkokul mezunu olması yeterlidir' diyebilir. Böyle bir anayasaya 'evet' demek parlamentoya, demokrasiye ihanet etmek değil midir 'Gazi Meclis' diyoruz, ulusal kurtuluş savaşını yöneten Meclis, yetkilerini bir kişiye devrediyor. Hangi gerekçeyle devrediyorsun yetkilerini Bunu anlamak mümkün değil. Hem cumhurbaşkanı olacak hem partinin genel başkanı olacak hem de tarafsız olacak, nasıl oluyorsa. Siz bu milleti aptal mı sanıyorsunuz, kim temsil edecek cumhurbaşkanını illerde?"

Parti genel başkanlarını illerde il başkanlarının temsil ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının temsilcisinin ise hem il başkanı, hem de vali olacağını savundu.

"Evet" oyu kullanacaklara samimi bir uyarı yapmak istediğini ifade eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, herkesin çocuklarının, Türkiye'nin geleceğini düşünmesi gerektiğini söyledi.

Sorunun sadece CHP'nin sorunu olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu sorun hepimizin ortak sorunu, sosyal demokratların, muhafazakarların, mütedeyyin insanların, milliyetçilerin, ülkücülerin, Atatürkçülerin sorunudur. Bu konuda ortak mücadele vereceğiz. Sorun CHP'nin sorunu değil tek başına, ülkesini seven, geleceğine saygı duyan, güçlü bir gelecek inşa etmek isteyen bütün vatandaşların ortak sorunudur. Düşünceye kelepçe vurulan bir ülkede büyüme, gelişme, demokrasi olmaz. Ne 12 Mart, ne 12 Eylül darbe döneminde bu kadar gazeteci, düşünce insanı hapse atılmadı. Türkiye bir yarı açık cezaevine döndürüldü. Atilla Taş bugün haberi var, 'biz içeride daha güvendeyiz' diyor. Dışarıdakilerin can ve mal güvenliği yok ki. 15 gündür bazı sanayi bölgelerinde elektrik yok, kablo kesildiyse 24 saatte düzeltilir. 15 günde çöken devlet gerçeği var orada. Devleti çökertirsen bu hale gelirsin, sonunda gidersin Esad'ın elini öpmeye kalkarsın. Geldiğimiz nokta odur."

Sayfa Yükleniyor...