BDP heyetinin, İmralı'da Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmenin tutanakları ortaya çıktı.

Tutanaklar, 'İmralı Zabıtları' başlığıyla, Milliyet gazetesinde Namık Durukan imzasıyla yayımlandı.

Öcalan'ın, BDP'lilere yönelik, “Ben sorumluluk üstlenmem. Süreç başarısız olursa ‘Apo öldü’ diyeceksiniz. Ben yokum. BDP ve PKK’nın beni kullanmasına izin vermem” sözleri dikkat çekici.

Öcalan-BDP görüşmesinin tutanaklarına yansıyan diğer çarpıcı diyaloglar şöyle:

HAKİKAT KOMİSYONU VE KÖYLERE DÖNÜŞ
Çekilme parlamento kararıyla olacak. TBMM onaylayacak, hakikat komisyonu kurulacak, köylere dönüş olacak. Bunları yapmazlarsa çekilme olmaz.

HEPİMİZ ÖZGÜR OLACAĞIZ
Ne ev hapsi, ne de af. Bunlara gerek kalmayacak. Hepimiz özgür olacağız. Başarılı olursam ne KCK tutuklusu kalır, ne de başkası. Bu olmazsa 50 bin kişiyle halk savaşı olacak. Yalnız herkes bilmeli ki, ne eskisi gibi yaşayacağız, ne de eskisi gibi savaşacağız.

MİT'E DARBE PLANLANDI
Başbakanı inandıran ekip 'PKK'yı bitireceğiz' dedi. 10 bin kişiyi (KCK) içeri aldılar. Bu güç MİT'e de darbe planladı. Devreye girip 'bu darbe' dedim. Başbakan MİT'e darbe yapılınca sıranın kendisine geldiğini gördü. Vatana ihanetten tutuklanacaktı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK
Başkanlık sistemi düşünülebilir. Tayyip Bey'in başkanlığını destekleriz. Biz, AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz. Yalnız başkanlık ABD'deki gibi olmalı...

VATANDAŞLIK MADDESİ
Vatandaşlık maddesini sana (Sırrı Süreyya Önder'e) yazdırıyorum. "Özgür iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlılığını ifade eden her birey, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır." Burada sadece Türkiye de olabilir. Devlete aidiz, Türk ulusçuluğuna değil.

"TARİHİ ÖNEMDE BİR TOPLANTI"
Öcalan'ın "Tarihi önemde bir toplantıya başlıyoruz. Nasıl bir yöntem izleyelim" sözleriyle başlayan ve heyetin "Size nasıl uygunsa" karşılığı verdiği toplantıdan dikkat çeken notlar şöyle:

— Özal'dan beri teşebbüs içerisindeyim. Kesintiye uğradı ve kaldı. Şimdi akamete uğramaması lazım...

— Türkler şunu bilmeli. Başarısızlık orta ve üst düzey savaş, kaos, isyan getirir. Hepimizin hayatı söz konusu, bugüne kadar yaşadıklatrımız devede kulak kalır.

"Beni anlamadılar"
— Ben ilk günden beri demokratik cumhuriyeti savundum, onlar beni anlamadılar. 'Apo'yu bitirdik' dediler. Stratejik hatalar yaptılar, Ergenekon'a saptılar... Ha bizi vurmuşar ha Sakine'yi... (Fransa'da suikast sonucu öldürülen PKK'nın kurucularından Sakine Cansız) Milyonda bir de olsa düşüneyim, MİT var mı? MİT de şaşırdı. Demek ki darbe hala devam ediyor.

— Süreci esastan bozan kim diye baktım... 7 Şubat MİT'e darbe... Ben bir darbeyi sezdim. Cezaevi müdürüne 'Hakan beyi (MİT Müsteşarı Hakan Fidan) yalnız bırakmamak gerekir' dedim. Sözlü, yazılı iletişime geçtim. 5 ay önce tekrar kanal açıldı, diyalog başladı.

— Hakan Fidan tutuklansa sonra sıra Başbakan'a gelecekti. Benim bu süreci canlandırmam, darbeyi engelleme sorumluluğu...

— Florida kontrgerilla merkezidir. Abdullah Çatlı iki kez gitti. Papa, Palme... Sakine bu tür grupların işidir. Yeni gladyo tam olarak anlaşılmıyor. Çözüm adına yapılan her şeyi sabote ettiler...

"3 aşama, 10 ilke; tartışın"
— Ben 3 aşama ve 10 ilke öneriyorum. Bu yazı üzerine cesurca tartışacaksınız. Bunu Kandil'e ve Avrupa'ya götüreceksiniz... 2 hafta içinde gelirse görüşlerimi revize ederim. Eşbaşkanlarla görüşürsem iyi olur. Eğer eşbaşkanlara tavır devam ederse yine bu heyet gelir. Newroz'a bunu ilan etmek istiyorum. İlanı ben yapacağım.

— Hakikat komisyonu kurulacak, akil adamlar denetiminde olacak. Çekilme o zaman olacak. Köylere geri dönüş olacak. Bunları yapmazlarsa geri çekilme olmaz. Çekildiğimiz alanda gerillayı daha da büyüteceğiz. 'Çekilirsek gerilla biter' görüşüne katılmıyorum. Suriye, İran var. Şu an Suriye'de 50 bin, Kandil'de 10 bin, İran'da 40 bir var.

— Peki biz ne yapacağız. Kürtler kendilerini özgürce ifade edecek ve yönetecektir. Şu anda yasa dayatırsak büyük alerji yaratır. İleride olabilir. Mesela AB yerel yönetim özerklik şartı ki, buna şerhi kaldırırlarsa bu mesele önemli ölçüde çözülür...