Diyarbakır'da gündemi değerlendiren BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde tıkanma olmadığını açıkladı.

"Bir tıkanmadan veya tıkanma niyetinden söz etmek doğru olmaz" diyen Demirtaş, "1 Eylül ve sonrasını biraz görmek gerekiyor. Hiç bir tarafta veya kesimde böyle bir tıkanma gayesi ve niyeti yoktur. Ama ilerleme kat etme konusunda bir lakayıtsızlık ve ciddiyetsizlik görüyoruz" şeklinde konuştu.

Ülke dışına çıkan PKK'lı sayısındaki polemikler konusunda da hükümeti uyaran Demirtaş, demokratikleşme paketiyle ile ilgili "Hükümete özellikle atması gerektiği dönemde laf değil, iş düşer. Hükümetin laf üretmesi gereken dönem değil şu anda. Her şeye cevap vermemiz gereken bir dönem değil. İş yapması gereken ve pratik yapması gereken bir dönemdeyiz. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde, katılımcı bir şekilde demokratikleşme paketi hazırlanmalı, parlamentoyu sevk edilmeli. Bütün bunlar sürecin ilerlemesini açabilecek düzeyde ciddi ele alınmalıdır. Yoksa şu anda yürütülmesi gereken tartışmalar kaç kişi çıktı, kaç kişi kaldı tartışması olmamalıdır" dedi.

Hafta sonu 9.kez İmralı adasına giden BDP Eş Başkanı Demirtaş ile Grup Başkan Vekili Buldan'ın Öcalan'la ilk kez fotoğraf çekilmesine de izin verildi. Fotoğraflar bakanlık yetkilileri tarafından çekildi.

5-17 Eylül tarihleri arasında Erbil'de yapılacak Kürt Ulusal Kongresine de değinen Demirtaş, "Kürt Ulusal Kongresi toplanır ve başarılı bir şekilde sonuçlanırsa çözüm yanlısı herkesin elini güçlendirir" dedi.

Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak ziyaretini ise "Eksik" buldu. Demirtaş, buna gerekçe olarakta Irak ziyaretinde Kürt bölgesinin olmamasını gösterdi.