Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık D.K. ve avukatları katıldı. Duruşmada, D. K'nın eşi müşteki M.K. da hazır bulundu.

D.K. savunmasında, M.K. ile evliliğinden olan çocuğunun öldüğünü anlattı.

Mahkeme Başkanı Metin Özkan'ın sorusu üzerine sanık, ''M.K. ile 6 yıl kadar önce evlendik. Oğlumuz Kerem'i doğurduktan sonra görüntüler ve sesler duyuyordum, ağlama krizlerine giriyordum. Kıyamet habercisi olduğunu düşünüyordum. Tedavi olmaya başladım. Doktor ilaç verdi. Bazen ilaçlarımı kullanmıyordum. Şu an da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi görüyorum. Eşim ile bir sorunum olmamıştır. Çok pişmanım'' diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Metin Özkan sanığın sık sık eşine ve avukatlarına baktığını, onları durgun ve sabit bakışlarla izlediğini tutanağa geçirdi.

Olay günü oğlu Kerem ile evde yalnız olduğunu anlatan D.K. bebeğini banyoya bıraktığını ancak onu boğduğunu hatırlamadığını iddia etti.

Çocuğu banyoya bıraktığı sırada akli melekelerinin yerinde olmadığını savunan D.K., sesler duyduğunu, görüntüler gördüğünü ve bunları da çocuğun yaptığını sandığını anlattı.

“YETİMHANEYE DÜŞECEK SANIYORDUM”

Bebeğinin sakin bir yapısı olduğunu dile getiren sanık, ''Oğluma bakmak da zor gelmiyordu. Arada annem bana yardımcı oluyordu. Kerem, zaman zaman geceleri uyumuyordu. Bu nedenle uykusuz kaldığım da oluyordu. Ben yine de Kerem'e sinirlenmezdim. Hastaydım. Öleceğimi düşünüyordum. Maddi sıkıntılarımız oldu. Oğlum yetimhaneye düşecek zannediyordum. Hastaydım, not yazdığımı hatırlamıyorum. Polisi ben aradım. Çok pişmanım'' dedi.

Sanığın eşi müşteki M.K. da ifadesinde, oğlu dünyaya geldikten sonra ilk aylarda eşinin devamlı uykusuzluk çektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Sabaha kadar hiç uyumazdı. Balkona çıkardı. Eşimin davranışlarından şüphelenmiştim. Sonra doktora gittik. Ama böyle bir şey hiç aklıma gelmemişti. Lohusalık halidir dedik. Benim evlendiğim eşim böyle bir şey yapacak bir insan değildi. Eşimden şikayetçi değilim. Eşim çocuk uyusun diye sabaha kadar çocuğu emzirip uykusuz kalıyordu. 4-5 ay hiç uyumadı. Olay günü eşim bana telefon açtı 'Oğlumu kurtardım' dedi. 'Ne oldu oğlumun sesini duyur bana' deyince de telefon kapandı.''

Mahkeme heyeti, D.K'yı tedavi eden psikolog ve Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden rapor istenmesine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, ölen 7 aylık Kerem'in, şüpheli D. K. ile şikayetçi M. K'nın müşterek çocukları olduğu anlatıldı.

D.K'nın 22 Ocak'ta evinin banyosundaki küvete su doldurduğu belirtilen iddianamede, ardından oğlunu küvete koyup banyodan ayrılarak ölmesini beklediği öne sürüldü.

Öldüğünü anladıktan sonra küvetten aldığı oğlunu yatağına yatırarak, yanına "Seni seviyorum oğlum, yetimhanede büyümene izin veremezdim'' yazılı not bırakan annenin, polisi arayarak durumu anlattığı kaydedildi.

İddianamede, D.K'nın çocuğunu kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.