Öğretmenleri taşıyan midibüs baraja uçtu: 8 ölü

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, içinde öğretmenler ve ailelerinin bulunduğu midibüs Çamlıca 3 Barajı'na düştü. Kazada 8 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi de yaralandı.

01.05.2013 - 12:56

Öğretmenleri taşıyan midibüs baraja uçtu: 8 ölü

Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında 8 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Nevşehir'den Kayseri Kapuzbaşı şelalerine gidenleri taşıyan midibüs, Yahyalı ilçesindeki Çamlıca 3 Baraj mevkiinde kontrolden çıkarak baraj gölüne düştü.

Baraja düşen midibüs çekici ile sudan çıkartılırken, kazada 8 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.

Midibüsteki yolcuların, Nevşehir'deki bir ilköğretim okulunda görevli öğretmenler ile ailelerinin olduğu öğrenildi.

2 KİŞİNİN DAHA CESEDİ BULUNDU
Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, kazayla ilgili son yaptığı açıklamada su altından çıkarılan 2 cesetle ölü sayısının 8'e yükseldiğini söyledi.

Yolcuların yanında kimin olduğuna dair bilgi toplamak için tek tek değerlendirme yaptıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"En baştan beri söylüyoruz, sayıları yolcuların beyanına göre ifade ediyoruz. Yolcu beyanına göre araçta '34 kişi var' demiştik. İlk şok esnasında yolcuların verdiği bilgi bu şekildeydi. Daha sonra sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapıldı, yaralılarla görüşüldü. Şoför dahil midibüste 32 kişi olduğu belirlendi.

Bizim baştan beri söylediğimiz gibi özel bir organizasyon ve sayıyla ilgili bilgiyi yolculardan alıyoruz. 24 yaralı var. Son olarak su altından çıkarılan 2 kişiyle beraber ölü sayısı 8'e yükseldi. Yolcuların beyanları esas alınarak kayıp kalmadığını değerlendiriyoruz."

Yılmaz, kazada yaralanan 24 kişinin tedavilerinin hastanede devam ettiğini ve durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Öncesinde yapılan açıklamada kazada 6 kişinin hayatını kaybettiği kaybolan 4 kişinin ise arandığı kaydedilmişti.

'SU ALTINDA ARAMA YAPILACAK'
Adana'dan su altı polisi ekibinin geldiğini, Ankara'dan Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı ekibinin de olay yerine ulaşmak üzere olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Hava kararıncaya kadar su altında arama yapılacak. Ancak suyun zemini çok karanlık ve bulanık, görüş mesafesi yok. Tamamen el yordamıyla arayacağız. Çünkü dalgıçların da su altında belli bir kalma süresi var. O nedenle teknik çalışma yapıyor arkadaşlarımız. Kayıp vatandaşlarımızı buluncaya kadar arama çalışmalarımız devam edecek. Gece karanlıkta çalışma imkanları olmuyor. Sabah güneşin doğmasıyla birlikte tekrar arama çalışmaları başlayacak."

Baraja düşen midibüste öğretmenler ve ailelerinin olduğunu ifade eden Yılmaz, "1 Mayıs tatili nedeniyle öğretmenler kendileri özel bir gezi organize etmişler. Resmi bir görev değil" dedi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU
Kazada ölenlerin, Vedat Ali Gür, Münifet ve Hüsnü Selim Koçak, Sedat Selvi, Sümeyra ve Eren Bozkurt, Handan Aydın, Serpil Yücekurt olduğu anlaşıldı.

Yaralıların isimleri ise şöyle: "Hatice, Mehmet ve Levent Selvi, Nail, Fatma ve Beyza Yalçın, Emirhan Gür, Sibel Şahin, Gamze ve Ömer Arslan, İbrahim Aksoy, Zeynep Taşdemir, Sefa Koçak, Beyza Koçak, Semra Gür, Dürdane, Zeynep Ecrin ve Mehmet Obruk, Selçuk Belge, Ayşe Aksoy, Çağlar Arısoy, Faruk Başavcı, Hümeyra ve Esra Bozkurt."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...