Ölüm haberi kalp hastası annesinden gizleniyor

Diyarbakır'da kazada hayatını kaybeden Mehmet Yavuz Emrak'ın ölüm haberi kalp hastası annesinden gizlenirken, ''annesi duymasın'' diye sala okunurken cami hoparlörü kapatıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2011 - 17:27

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde meydana gelen ve 25 kişinin ölümüne neden olan trafik kazasında hayatını kaybeden Siirt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Yavuz Emrak'ın ölüm haberi kalp hastası annesinden gizlenirken, ''annesi duymasın'' diye sala okunurken cami hoparlörü kapatıldı.

Emrak'ın kuzeni Nurettin Mergen, kazada ölen Mehmet Yavuz Emrak'ın bekar olduğunu ve kalp hastası annesi ve 2 kız kardeşiyle birlikte yaşadığını belirterek, ''Emrak'ın hayatını kaybettiğini annesine söyleyemedik. Çünkü annesi kalp hastası. Bu yüzden annesine söyleyemedik. Bu arada, annesinin duymaması için sala verildiği sırasında zaman mahalle camisinin hoparlörlerini ricayla kapattık. Sağ olsun imam ve yetkililer bu isteğimizi kabul etti. Nasıl söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Oğulun çok seviyor'' dedi.

Bismil Devlet Hastanesi morgundan alınan Emrak için ilk tören Siirt Üniversitesi'nde yapıldı. Törende konuşan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları, Emrak'ın üstün yeteneğe sahip olduğunu söyledi. Evladı kadar sevdiği Emrak'ın 38 yaşında elim bir trafik kazası sonucu aralarından ayrılışının son derece üzücü olduğunu kaydeden Ziyadanoğulları, şöyle dedi:

''Emrak, doğruluk, dürüstlük ve çalışkanlık denince akla gelen ilk isimlerden biriydi. Çalıştığı her yerde sevilen ve takdir edilen bu arkadaşımız yaklaşık bir yıldan beri çalıştığımız üniversitede kendini sevdirmeyi ve takdir edilmeyi başarmıştı. Acımız çok büyüktür. Üniversitenin yapım aşamasındaki yeni kampüste Emrak'ın büyük emeği geçti. İsmini yaşatmak için buradaki bir birime Mehmet Yavuz Emrak'ın ismini vereceğiz.''

Daha sonra Hacı Abdülhakim Sancak Camisine getirilen Emrak'ın cenaze namazı öncesi İmam Nevzat Erdabakoğlu, cemaate cenaze namazının nasıl kılınacağını Türkçe, Kürtçe ve Arapça anlattı.

TERHİS SEVİNCİ BİRKAÇ SAAT SÜRDÜ
Aynı kazada hayatını kaybeden Süleyman Alan'ın terhis olan oğlu Veysi Alan ile memleketine dönerken öldüğü belirtildi.

Diyarbakır'daki kazada yaşamını yitiren Süleyman Alan ile oğlu Veysi Alan'ın yakınları Siirt'in Kurtalan ilçesindeki evlerinde vatandaşların taziye dileklerini kabul ediyor.

Kazada hayatını kaybeden Süleyman Alan'ın, Bitlis'in Mutki ilçesinde askerlik görevini tamamlayarak, askeri konvoy ile Diyarbakır Toplama Merkezi'ne gönderilen oğlu Veysi Alan'ı karşılamak üzere Diyarbakır'a gitti öğrenildi.

Diyarbakır'a giden Süleyman Alan'ın toplama merkezinde oğlunu teslim aldıktan sonra Kurtalan'a dönmek üzere midibüse bindiklerini dile getiren Süleyman Alan'ın yakını Fahrettin Alan, şöyle konuştu:

''Veysi, babasının kendisini Diyarbakır'da karışlamasını istediği için Süleyman Diyarbakır'a gitmişti. Onlar yoldayken birkaç kez telefonla görüştük. Biz en son Süleyman ile görüştüğümüzde Bismil ilçesinde olduğunu bir saat sonra ulaşacağını söyledi. Kaza haberi geldikten sonra aradık ama kendilerine ulaşamadık. Olay yerine gittiğimizde cenazelerini bulduk. Bismil yakınlarında meydana gelen kazada ikisi de öldü. Terhis sevinci sadece birkaç saat sürdü. Kardeşimin evi ve bütün eşyaları 6 ay önce çıkan yangında yanmıştı. Kendisi el arabası ile hamallık yaparak, ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyordu.''

Süleyman Alan'ın oğlu Ramazan Alan da lise son sınıf öğrencisi olduğunu babası ve ağabeyinin ölümüyle hayallerinin suya düştüğünü kaydetti.

Askerde olan ağabeyi Veysi Alan'ın dönmesiyle okulunu bitirip üniversiteye girmek istediğini anlatan Ramazan Alan, ''Ağabeyim gelince o çalışacaktı ben de üniversiteye gidecektim. Bu hayalim de sona erdi'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...