Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan valiler toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadeleyle ilgili "ölüm kalım savaşı" veriyoruz ifadesini kullanan Güler Hakkari'nin Çukurca kırsalında önemli sonuçlar aldıklarını belirterek, "Çukurca kırsalı PKK’lılardan tamamen temizlendi. Kuzey Irak’tan girerek terör saldırıları için hazırlık yapan PKK’lıların sınır güvenliği açısından bölgedeki en önemli nokta olan Kaletepe'den, ramemen sökülüp atıldılar" dedi.

Orgeneral Yaşar Güler
Orgeneral Yaşar Güler

"Bölgede tespit edilen 12 nokta daha tamamen temizlenecek" diyen Güler, "Yuvalandıkları; Kars, Bingöl, Diyarbakır, Şırnak ve Ağrı’daki kritik bölgelere belli bir takvim dahilinde tek tek girilecek ve buralar temizlenecek" şeklinde konuştu.

Şehit haberlerinin kendilerini de çok üzdüğünü, bir askerin tırnağını 500 teröriste değişmeyeceklerini belirten Güler, korucuların jandarma uzman olarak terörle mücadele daha aktif rol almalarına ilişkin gündeme gelen sistemle ilgili de, "Bizim bünyemizde bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yok, değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı. 

Jandarma Genel Komutanı Güler, sıcak başlıklardan biri olan ABD ile Rakka'ya ortak operasyon konusunda da, "Bu çok iyi değerlendirilmeli" şeklinde bir yaklaşım gösterdi.