Ortak geleceğimiz için

Türk ve Yunan yüzücüler, Ege'nin mavi sularında, ''Denizlerdeki biyoçeşitliliğin korunması'' için yüzüp, barış ve dostluk mesajları verdiler.

Anadolu Ajansı 07.03.2011 - 16:16

Datça Limanı'ndan denize atlayan 25 Türk yüzücü ve Yunanistan'ın Sömbeki Adası'ndan gelen 21 yüzücü, düzenlenen yüzme etkinliği kapsamında Ege'nin mavi sularında buluştu. Yaklaşık 5 mil boyunca yüzen iki ülkenin yüzücüleri, Türk ve Yunan bayrakları açıp tüm dünyaya barış mesajları verdi. Etkinliği Simi'den (Sömbeki) gelen çok sayıda Yunan vatandaşı  ve Datçalılar izledi.

Datça Kaymakamı Hamdi Üncü, AA muhabirine bu sene beşincisi düzenlenen yüzme etkinliğinin amacının denizlerdeki biyoçeşitliliğinin korunması olduğunu belirterek, ''Denizlerin ve biyoçeşitliliğinin korunması dünya ve Türkiye için büyük önem taşıyor. Yüzme etkinliğimize 21'i Yunanlı 46 kişi katılıyor. Datça'da bugün hava sıcaklığı 14 derece ve Datça kış ortasında adeta baharı yaşıyor. Önümüzdeki yılda bu etkinliği sürdüreceğiz. Ayrıca, her yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Yunanlı komşularımızın da katılımıyla düzenlendiğimiz yüzme etkinliğine bu sene ilginin fazla olmasını bekliyoruz'' dedi.

Datça Belediye Başkan Vekili Sami Bircan ise Ege'nin Türk ve Yunanlıların ortaklaşa kullandıkları bir dostluk denizi olduğuna dikkati çekerek, ''Denizlerin korunmasını amaçlayan bu etkinliğe Sömbeki adasından gelen Yunanlıların katılması çok anlamlı. Yunanlı komşularımız her hafta Datça'da kurulan pazara alışveriş için geliyorlar. Bu etkinliklerin temel amacı 2 ülke insanları arasındaki dostluk ve barışı güçlendirmek'' diye konuştu.
        
DOSTLUK DENİZİ
Datça'da her yıl kış ortasında düzenlenen yüzme etkinliğine katılan 46 kişiden en küçüğünün 16, en yaşlısının ise 73 yaşında olduğu öğrenildi. Yüzme etkinliğine katılan 73 yaşındaki Yunanlı Heleni Kolokotroni, Ege'nin Türk ve Yunanlılar için ''Dostluk Denizi'' olduğuna işaret ederek, ''5 yıldır Datça'da düzenlenen yüzme etkinliklerine katılıyorum. Bu etkinlik sayesinde çok sayıda Türk arkadaşım oldu. Dostluk denizi Ege'de Türk arkadaşlarımızla yüzmek büyük mutluluk. Kış ortasında bahar yaşamak ve bu mevsimde denizde yüzmek çok güzel bir duygu'' diye ifade etti.

Yüzme etkinliğine katılan Zeynep Davaz ise Ege denizinin Türk ve Yunanlılar için önemine işaret, ''Denizde Yunanlı bir komşumuzla birlikte yüzmek insana kendini aynı balık ailesinden gibi hissettiriyor. Ben 73 yaşındaki Eleni ile birlikte yüzdüm. Yüzerken aramızdaki tüm farklılıkları unuttuk'' diye kaydetti.

Datça'da her gün 64 yaşındaki arkadaşı Necati Çağır ile denize girdiğini anlatan Emin Bolu, ''63 yaşındayım ve her gün denizde yüzmekten büyük mutluluk duyuyorum. Yunanlı komşularımızla yüzmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu tür etkinliklerin Türk ve Yunan dostluğuna olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum'' diye kaydetti.

Bu arada, Datça Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Türk ve Yunanlı yüzücüler birlikte fotoğraf çektirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...