'Oscar kazanamayan 5 başyapıt'

Sinema eleştirmeni Mehmet Açar N5'te Oscar tarihinin hak ettiği halde kazanamayan 5 başyapıtını anlattı...

04.03.2011 - 17:07

'Oscar kazanamayan 5 başyapıt'

Her hafta ünlü bir ismin '5 listesi'ni yayınladığımız N5'te bu hafta yazar, sinema eleştirmeni Mehmet Açar var. Açar, Oscar tarihinin 'kazanamayan' 5 başyapıtını seçti.


Oscar töreni geride kaldı ama her zamanki gibi ödüller tartışma yarattı. 'The King's Speech'in aldığı ödüller de kimine göre yanlış seçimdi. Yine de akademinin seçimleri konusunda geçmişte çok daha kötü kararlar verilmişti. Ve şimdi onları seçme zamanıydı.

Oscar'la ilgili her sene en isabetli tahminleri yapan isimlerden Mehmet Açar, canlı Oscar yayınlarında da yaptığı doğru analizlerle okuyucu/ seyircinin de sevdiği eleştirmenler arasında. 'Oscar kazanamayan başyapıtlar' listesi için de ilk aradığımız kişi oldu.

Açar'la buluşacağımız yer eleştirmenlerin zorunlu 'favori mekanları'ndan sinemaydı elbette. Öngösterim nerede olacaksa çekimi orada yapacaktık ve Maçka G-Mall'da yeni bir N5 çekmek için buluştuk.

Açar'la gösterimin hemen ardından buluştuğumuz için önce izlediği film üzerine konuştuk. Daha sonra ise bu yılın Oscar ödüllerini ve akademinin tercihlerini. Açar, bu yıl da seçimlerden memnun olmadığını anlattı ve 5 listesindeki filmlerden birinin de bu yıla ait olduğunu söyledi. 10 film arasından 'The King's Speech' yerine - videoyu izleyerek öğrenebileceğiniz - filmin hakettiğini söyledi ve ileride 'The King's Speech' yerine bu filmin konuşulacağını söyledi.

Ve daha sonra işin en zevkli kısımlarından 'listede başka ne var' kısmına geçtik. Açar'ın notları içerisinden 5 filmi gördüğümüzde sadece mükemmel tercihler diyebildik. Aşağı yukarı 'hakkı yenen' filmler belli olsa da hangi beş filmi seçeceğini çok merak ediyorduk çünkü.

Açar'ı tanıyanlar ve yazılarını takip edenler onun sevdiği filmleri bilir ve bizim de 'acaba listesine almış mıdır?' dediğimiz filmler vardı. Mesela 'The Thin Red Line' bunlardan biriydi. 7 dalda aday olmuştu ve Açar'ın en sevdiği filmler arasında. Ama, onun N5 listesinde yoktu. Neden olmadığını da seçtiği 5 filmi dinlerken gayet iyi anladık zaten.

Açar sinema yazarlığının ötesinde edebiyatçılığıyla önemli bir isim. Özellikle kültleşen kitabı 'Siyah Hatıralar Denizi' bizim de favorilerimiz arasındaydı ve kitaba hayranlığımızı söylemeseydik olmazdı! Ama o mütevazı bir biçimde gülümsedi ve teşekkür etmekle yetindi.

Televizyonda iyi konuştuğunu bildiğimiz Mehmet Açar, N5 arşivine de güzel bir liste hediye etmiş oldu. Ortaya da kimsenin kolay kolay itiraz edemeyeceği bir N5 çıktı.

Oscar'ı hak ettiği halde kazanamayan 5 film: İzlemek için tıklayınız

N5 ile ilgili haberlerimizi artık çekim anında Twitter'dan paylaşıyoruz. Mehmet Açar'la ile yaptığımız çekimlerin gelişmeleri ve fotoğrafları da Twitter'dan paylaşıldı. Twitter'dan N5'i takip etmek için: twitter.com/ntvmsnbc_N5

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...