Özlem Çerçioğlu kimdir? Aydın'ın ilk kadın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun hayatı

Özlem Çerçioğlu, 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrasında Aydınlı vatandaşların merak edip araştırdığı isimler arasında yer alıyor. Aydın'ın ilk kadın Belediye Başkanı olarak tarihe geçen Özlem Çerçioğlu'nun hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler sorgulanıyor. Peki, Özlem Çerçioğlu kimdir? Aydın'ın ilk kadın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu kaç yaşında, nereli?

Özlem Çerçioğlu kimdir? Aydın'ın ilk kadın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun hayatı

Özlem Çerçioğlu, 11 Ağustos 1968'de Nazilli-'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nazilli’de tamamlayan Özlem Çerçioğlu, 1988’de Selçuk Üniversitesi’nden mezun oldu.

Üniversite öğreniminden sonra yurtdışında başarılı çalışmalara imza atarak adından söz ettirdi. Özellikle kurduğu sosyal ilişkilerdeki başarısıyla Türk cemiyetlerinde görev aldı, özel sektörde çalıştı.

Eğitime destek çalışmaları, uyuşturucuyla mücadele, sokak çocuklarını kazanma ve kadın hakları gibi toplumsal içerikli projelerde görev aldı. 22. ve 23. dönem Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili olarak parlamentoya seçildi.

Parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda ve Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda görev alan Özlem Çerçioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nde Parti Meclisi üyeliği de yaptı.

2009 yılında Aydın seçildi.

2014 yılında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

2019 yılında da yeniden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Aydın’ın ilk kadın belediye başkanı olan Özlem Çerçioğlu, evli ve 2 çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

Sayfa Yükleniyor...