Paraşütçüler "at" sayacak

Karaman'da doğal ortamda yaşayan yılkı atları ve Anadolu yaban koyunları, yamaç paraşütçüleri tarafından havadan sayılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.10.2010 - 12:04

Paraşütçüler "at" sayacak

İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran,  yıllar önce makineli tarıma geçilmesinden sonra vatandaşlar tarafından Karaman merkeze bağlı Kılbasan beldesi yakınında bulunan Karadağ'da doğal ortama bırakılan atların yaban hayatına uyum sağladığını söyledi.

Zamanla doğal ortamda çoğalan atların belli bir sayıya ulaştıktan sonra ''yılkı atı'' diye nitelendirildiğini ve bu hayvanların doğal hayatın simgesi haline geldiğini ifade eden Duran, sayılarının 350 civarında olduğunu belirtti.

Duran, her yıl gerek Karaman'dan, gerekse yurdun çeşitli bölgelerinden çok sayıda doğa tutkununun yılkı atlarını görmek için Karadağ'a geldiğini dile getirerek, ''Ayrıca müdürlüğümüz 8 yıl önce bir projeyle nesli tükenmekle karşı karşıya olan ve koruma altında bulunan Anadolu yaban koyunlarından belli sayıda getirerek Karadağ'a bıraktı. Geçmişte Karadağ'da Anadolu yaban koyunlarının yaşadığı biliniyordu. Şimdi Karadağ'da doğup büyüyen yaban koyunları mevcut'' dedi.Anadolu yaban koyunları ile yılkı atlarının bölge ve Karaman için çok önemli olduğunu, bulundukları ortamda rahatça yaşayabilmeleri için her türlü çalışmayı yaptıklarını belirten Ahmet Duran, avcıların ve kötü niyetli kişilerin bu hayvanlara zarar vermemesini önlemek için denetimler yaptıklarını bildirdi.
        
HER YIL SAYILIYOR
        
Duran, Kasım ve Aralık ayında yılkı atları ve Anadolu yaban koyunlarının doğada ne kadar üredikleriyle ilgili envanter çalışması yapacaklarını dile getirerek, şu bilgileri verdi:''Geçen yıl yapılan sayımlarda 30 civarında Anadolu yaban koyunu ile 300 civarında yılkı atı tespit edildi. 12 bin hektarlık alana sahip olan Karadağ'da sayımlar çok kolay olmuyor. Dağın en yüksek noktası 2 bin 200 metre. Hayvanların sayımları özellikle bu bölgede yaşayan, dağı iyi bilen çoban ve yöre halkıyla yapılmaktadır. Her yıl Kasım ve Aralık aylarında üçlü, dörtlü guruplar halinde bu sayımları gerçekleştiriyoruz. Sayımlarda gruplar farkı sonuçlara ulaşabiliyor, çelişkili rakamlar ortaya çıkabiliyor.''

Sayımları nasıl daha sağlıklı yapacaklarını sürekli düşündüklerini ifade eden Duran, bu yıl Karadağ'da gerçekleştirilen yamaç paraşütü etkinliklerinin kendilerine ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Duran, etkinlikleri gerçekleştirilen organizatörün de bu şekilde sayım yapabileceklerini belirttiklerini anlatarak, ''Önceden yaptığımız çelişkili tespitlerin de ortadan kalkarak, en az hatayla sayım yapabileceğimizi umuyorum. Sayımı önümüzdeki envanter dönemi olan Kasım ve Aralık ayında yamaç paraşütü pilotlarımızla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...