Paris için İstanbul’da saygı duruşu

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İstanbul'da düzenlenen Türk-Japon İş Forumu'na katıldı.

Haberler - ntv.com.tr - DHA 14.11.2015 - 12:15

Paris için İstanbul’da saygı duruşu

Forum, Paris'teki terör saldırılarında ölenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. İki başbakan ayağa kalkarak terör saldırısında ölenler için saygı duruşunda bulundu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk-Japon İş Forumu'nda yaptığı konuşmanın bir bölümünü Paris'teki terör saldırısına ayırdı. 

"FRANSA'NIN YANINDAYIZ" 

G20 Zirvesi öncesi gerçekleşen bu terör saldırısının uluslararası dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, " olarak Fransa'nın yanındayız dedi.

"JAPONYA İLE ÇALIŞMAKTAN MEMNUNUZ"

Türkiye için stratejik önem taşıyan altyapı projelerinde Japonya ile birlikte çalışmaktan memnun olduğunu belirten Davutoğlu, "2014 sonu itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 3,6 milyar dolar civarındadır. Ancak bu yetmez. İki ülkenin potansiyeli bunun çok ötesindedir. İki ülke arasında ekonomik ortaklık anlaşmasının tamamlanmasıyla ticarette arzu ettiğimiz hedeflere en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. İnşallah ilk 2-3 yıl içinde 5 milyara, en geç 5 yıl içinde de 10 milyara bu ticaret hacmini çıkarmamız şarttır" dedi.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Altyapı yatırımları alanında Japonya ile iş birliğimizi devam ettirmek istiyoruz. İstanbul Boğazı'ndaki ikinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve son olarak Marmaray projesi, iki ülkenin ve iki ülke iş dünyalarının birlikte neler yapabileceğinin en güçlü göstergeleri olmuştur."

Sayfa Yükleniyor...