PKK askeri mahkeme kurmuş

PKK’nın Diyarbakır’da kurduğu askeri mahkemede, örgüt içinde yargılama yaptığı öne sürüldü.

09.02.2012 - 07:16

PKK askeri mahkeme kurmuş

PKK’nın Diyarbakır’da kurduğu askeri mahkemede, örgüt içinde yargılama yaptığı öne sürüldü.

TEPAV’dan terör uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan, İnsan Hakkı İhlallerini İnceleme Alt Komisyonu’nda terör örgütü PKK hakkında çarpıcı bilgiler sundu.

Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila, Özcan’ın PKK’nın Diyarbakır’da bir askeri mahkeme kurduğu ve bu mahkemede aldığı idam kararlarını infaz ettiğini gösteren bir belgeyi de komisyona sunduğunu yazdı.

“Amed Eyaleti Andok Yüksek Askeri Mahkemesi” isimli mahkeme, 4 PKK’lıyı yargılayarak idama mahkum ediyor.

Mahkeme, kararının altında şunları diyor:

“Not: Yukarıda genişçe izah etmeye çalıştığımız hususlar ve mahkememizin kararı sonucu sanık Selahattin, sanık Karker, sanık Rengin işledikleri ihanet suçunun karşılığı olarak mahkeme sonrası iddia makamının gözetiminde anında infaz mangası tarafından infaz edilerek, hiçbir ihanet suçunun cezasız kalmayacağını bir kez daha bu olayda göstermiştir.”

PKK’nın mahkemesi, neden mahkeme kurulduğunun gerekçesini de açıklıyor:

“Tarihten günümüze kadar Kürdistan’da yalnızca sömürgecilerin çıkarlarını korumak amacıyla yasa ve yargılama sistemleri egemen kılınmış, eksik kalan yerleri de işbirlikçi feodal güçlerin kuralları doldurmuştur. Bu gerçeklik, Kürt halkının öz dinamikleriyle bağımsız gelişim sürecini yakalayamaması, doğal olarak kendi adına yasa ve yargılama sistemlerini geliştirememesine yol açmıştır. Kürt halkının tüm bu durumlara karşı kendi değerleri, sistemini ortaya çıkararak, bu sistemi koruyacak ulusal birlik ve bütünlüğüne hizmet, ulusal kurumların varlığını zorunlu kılmaktadır.”

Aynı belgede PKK’nın ulusal kurtuluşçu bir örgüt olduğu da ifade ediliyor:

“Ulusal kurtuluş mücadelemizin başlangıcından bugünkü aşamaya kadar toplum yaşamını belirleyen ve düzenleyen bir hukuk sisteminin, partimizin adalet anlayışını yansıtacak tarzda ortaya çıkarılması ve uygulanması kaçınılmazdır. Böyle bir aşamada toplumumuzun yeniden düzenlenişi karşısında suç teşkil eden ve bu toplumsal düzeni bozan fiilleri netleştirmek ve bunlara denk düşen yaptırımları belirleyen bir ceza yasasını ve uygulama esaslarını, bu konudaki geçmiş deneyimlerden dersler çıkarıp ortaya koyarak bu temelde yargı sistemini somut kurallara bağlamıştır. Bu kuralları, savaşımızın geldiği bu aşamada hayata geçirme sorumluluğu bulunmaktadır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...