PKK operasyonuna 51 tutuklama

PKK'nın Türkiye yapılanmasına yönelik hafta başında başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan 53 kişiden 51'i tutuklandı. Tutuklananlar arasında DTP'nin biri eski, üç Genel Başkan Yardımcısı da bulunuyor.

18.04.2009 - 10:04

PKK operasyonuna 51 tutuklama

PKK'nın Türkiye yapılanmasına yönelik olarak birçok ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan 53 kişi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulandı. Zanlıların daha sonra savcılık tarafından da ifadeleri alındı.

Mahkemeye sevk edilen zanlılardan aralarında DTP genel başkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak ile Abdullah Öcalan'ın avukatlarının da bulunduğu 51 kişi ''terör örgütü yöneticiliği'' ile ''yasa dışı örgüt üyesi olmak'' suçlarından tutuklandı.

İki zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlılara aramalarda ele geçirilen dokümanlar, teknik takibe takılan görüşmeler ve banka hesaplarındaki hareketliliğin sorulduğu öğrenildi.

Özel yetkili, beş savcının başında bulunduğu soruşturma çerçevesinde, zanlıların üzerlerinde, ev ve işyerlerinde bulunan doküman, CD ve bilgisayar hard-diskleri de inceleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...