NTV

Rektör Tolga: Öğrenciler panik yapmasın

Anadolu Ajansı

Türkiye

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, yanan tarihi binanın en kısa sürede eski haline getirileceğini belirterek “Akademik takvim şaşmayacak” dedi. Tolga, okunmamış sınav kağıtları konusunda öğrencilerin panik yapmaması gerektiğini de belirtti.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, tarihi ahşap binada çıkan yangınla ilgili bahçede bekleyen öğrenci ve gazetecilere açıklama yaptı.

İlişkili Haberler


''Dün akşam büyük bir şanssızlık yaşadık'' diyen Prof. Dr. Tolga, yaraların hep birlikte sarılacağını söyledi.

Kimsenin moralini bozmaması gerektiğini, bu tür faciaların her kurumda yaşanabileceğini ifade eden Tolga, üniversite yönetimi olarak her zaman öğrencileri dinlemeye hazır olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Tolga, yaraların en kısa zamanda sarılarak üniversite hayatının devam edeceğini vurguladı.

İyi günlerin kendilerini beklediğini anlatan Ethem Tolga, ''Üniversiteyi kısa zamanda eski durumuna getireceğiz. Akademik takvimde en ufak bir şaşma olmayacak'' dedi.

Bir gazetecinin ''Binanın yeniden yapımı için 20 milyon lira toplandığı söyleniyor. Doğru mu?'' sorusu üzerine Prof. Dr. Tolga, şunları söyledi:

''Galatasaray camiası böyle bir şeyi öngörüyor. Tabii ki burası devlet üniversitesi. Devletimizin bu konuda öncülüğü alacaktır. Galatasaray camiası da dayanışmacı bir camiadır. Sadece Galatasaray camiası değil kültürel varlığımıza duyarlı tüm milletimizin katkılarıyla bu bina yine eski durumuna dönüştürülecektir.”

‘ÖĞRENCİLERİN LEHİNE KARAR VERİLECEK’
Hiçbir öğrencinin paniğe kapılmaması gerektiğini vurgulayarak Tolga ''Dekan ve öğretim üyeleriyle konuştum. Onlar, öğrencinin lehine uygun olarak değerlendirilecek'' dedi.

Tolga, okunmamış sınav kağıdı oranının yüzde 5 olduğunu ifade ederek bu sınavların sonuçlarının öğretim üyelerinin kanaatiyle belirleneceğini aktardı.

GEÇ Mİ MÜDAHALE EDİLDİ?
''Sizin bir iddianız vardı. 'İtfaiye geldi, yangın söndü sanıldı, geç müdahale edildi'' şeklindeki hatırlatma üzerine Tolga, bu iddianın kendisinin değil, aldığı yarı resmi bilgi olduğunu kaydetti.

Tolga, ''İtfaiye burada canla başla çalıştı. Zaten yangının çatıya sıçradığını da tespit eden itfaiye teşkilatıdır. Çalışmalarını katiyen bir kesintiye uğratmamıştır. İtfaiye, odada sönmüş gözüken yangının çatıya da siyaret etmiş olabileceğini düşünerek çatıya çıkmış ve orada yoğun bir duman tespit etmiş müdahalesini hızla gerçekleştirmiştir'' diye konuştu.

ÖĞRENCİLERDEN 'GÜCÜMÜZ SEVGİMİZ FONU'
Bu arada, Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, geliri yanan binanın onarımında kullanılması amacıyla ''Gücümüz Sevgimiz Fonu'' kurdu.

Fonun kurucularından hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Özgecan Korkmaz, Galatasaray camiasının üniversiteyi yanız bırakmayacağını, öğrenciler ve üniversiteye sahip çıkacağını söyledi.

Fonun gelirinin yanan binanın onarımında kullanılacağını ifade eden Korkmaz, herkesin bu fona yardımda bulunması gerektiğini kaydetti.

Korkmaz, ''Yapabileceğimiz katkı neyse o katkıyı yaparak okulumuza sahip çıkalım'' dedi.

BOĞAZİÇİ'NDEN DESTEK: YANINIZDAYIZ
Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Galatasaray Üniversitesi'nde dün meydana gelen ''talihsiz'' yangının Boğaziçi Üniversitesi camiasını büyük üzüntüye sevk ettiği belirtildi.

Açıklamada, ''Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü nezdinde, üniversitenin akademik kadrosuna, öğrencilerine ve mezunlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Galatasaray camiasının üzüntüsünü paylaşırız. Hasar tespit çalışmaları doğrultusunda belirlenecek ihtiyaçlar dahilinde Boğaziçi Üniversitesi olarak eğitim ve öğretim için tüm olanaklarımızı seferber ederek Galatasaray Üniversitesi'nin yanında olacağız'' ifadelerine yer verildi.