TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bayram namazını Antalya'nın Alanya ilçesindeki Emine Özmüftüoğlu Camii'nde kıldı.

Namazın ardından cami önündeki vatandaşlarla bayramlaşan Şahin, özellikle çocuklara büyük ilgi gösterdi. Şahin, kendisinin bayramını kutlayarak elini öpen çocuklara 10'ar lira harçlık verdi.

Ali Şahin, namazdan sonra Alanya İskelesi'ndeki bir restoranda kaymakamlık tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı.

Mehmet Ali Şahin, burada vatandaşların ve İslam aleminin bayramını kutladı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, referandum sürecinde yükselen siyasi tansiyonla ilgili olarak, “Siyasi tansiyonun birazcık yüksek olmasını da anlayışla karşılamak lazım. Pazar günü vatandaşlarımız iradelerini ortaya koyacaklar. Bu irade ortaya çıktıktan sonra tabii ki sonuca hepimiz razı olacağız ve ona göre hareket edeceğiz. Ben pazartesi gününden itibaren yükselmiş olan tansiyonun önemli ölçüde düşeceğini ve herkesin işine bakacağını düşünüyorum'' dedi.

Mehmet Ali Şahin, dokunulmazlıkların kaldırılması ile tartışmalarla ilgili olarak, şunları söyledi:

''Dokunulmazlıkların kaldırılması diye bir şey demokrasilerde olmaz. Dokunulmazlıkların sınırlandırılması konuşulabilir. Çünkü tüm demokratik ülkelerde dokunulmazlık vardır. Dokunulmazlık, milletvekillerinin şahsına tanınmış olan bir imtiyaz değildir. Dokunulmazlık, yasama organına tanınmış olan bir imtiyazdır.

Sadece milletvekillerinin dokunulmazlıkları yok. Tüm kamu görevlilerinin aslında muafiyetleri, yani dokunulmazlıkları vardır. Dolayısıyla bunlarla ilgili bir sınırlandırma gerekebilir.

Dokunulmazlıkların sınırlandırılması görüşülebilir, tartışılabilir. Gerekli şartlar hazırlandığında da bu, anayasa değişikliği yapılarak sağlanabilir.''