Sakarya’da afiş krizi

Sakarya'nın Hendek ilçesinde MHP İlçe Teşkilatı binasına AK Partili Belediye Başkanı’nın Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir ile çektirdiği fotoğrafın yer aldığı afişin asılmasına tepki gösterildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2010 - 11:30

Sakarya'nın Hendek ilçesinde AK Partili Belediye Başkanı Ali İnci'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çektirdiği fotoğrafın yer aldığı afişin MHP İlçe Teşkilatı binasına asılması, AK Partililer'in tepkisine neden oldu.

'Gaffar Okkan Gönül Yolculuğu' Projesi kapsamında 2009 yılının eylül ayında 32 kişilik bir heyetin Diyarbakır'a giderek Baydemir ile görüşmesini eleştiren MHP İlçe Teşkilatı yönetimi, parti binasına, Baydemir ile heyette yer alan İnci'nin birbirlerine çiçek verirken çekildiği fotoğraf ile Habur'da bazı PKK'lıların teslimi sırasında çekilen fotoğrafın yer aldığı afişi astı.

''PKK açılımın adı, 'hayır' de vur tokadı' ifadesinin de yer aldığı afişe AK Partililer tepki gösterdi.

AK Parti İlçe Teşkilatı önünde toplanan grubu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ikna etmeye çalıştı.

Gruba seslenen İnci, üç dönem önce MHP'li belediye başkanından koltuğu kırık, arabası yürümeyen, içi boşaltılmış bir belediye teslim aldıklarını belirterek, yaptıkları hizmetler sonucu halkın kendilerini üç kez başkanlığa seçtiğini söyledi.

Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğünün afişle ilgili tuttuğu raporun İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına bildirmesinin ardından toplanan Kurul'un aldığı kararda, ''Asılan afişin üzerinde bulunan fotoğrafların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan afiş ve propaganda yasağında olduğu tespit edilmiştir. Afişin indirilmesine karar verilmiştir'' ifadesi yer aldı.

Kararın MHP İlçe Başkanlığına iletilmesinin ardından afişte Baydemir ile İnci'nin yer aldığı fotoğraf Türk bayrağıyla kapatıldı.

MHP İlçe Başkanı Levent Bülbül ise gazetecilere yaptığı açıklamada, genel merkez ve il teşkilatının referandum sürecinin memlekete hayır getirmeyeceğini sürekli olarak belirttiklerini söyledi.

Bülbül, konuyu İl Seçim Kurulu'na taşıyacaklarını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...