Samsung'tan Türkiye'ye 3D çıkarması

Samsung erken davrandı, 3D LED televizyonlarını bugün itibarıyla Türkiye'de mağazalara verdi.

Haberler 28.04.2010 - 10:50

’yi Orta Doğu bölgesinin en önemli ikinci pazarı olarak gördüğünü açıklayan Samsung, üç boyutlu görüntü sistemleriyle adeta çıkarma yaptı. Üstelik sadece LCD değil, dünyanın en ince 3D LED televizyonlar ve Blu-Ray oynatıcılar da koleksiyona dahil.

İstanbul’da yapılan tanıtım toplantısında, Samsung’un yıl içinde toplam 22 LED, 29 LCD ve 9 plazma televizyonu Türkiye pazarına sürmüş olacağı açıklandı. Bunlardan 11’i 3D özelliğe sahip ve ilk modeller bugün itibarıyla mağazalarda bulunabiliyor. Elbette 3D setlerin hepsi Full HD özelliğine sahip. Firma yetkilileri, tanıtım değil ama 3D ürünlerle mağazaya çıkış anlamında Türkiye'de ilk olduğunu belirtiyor.

Avrupa ve ABD’de tek tük 3D televizyon yayını yapılsa da Türkiye’de bunlara henüz rastlanmıyor. 3D BluRay formatında sadece tek bir film üretilmiş durumda ancak yıl içinde bu sayısının artması bekleniyor. Samsung’un açıkladığı bilgiye göre 2010’un sonuna kadar 200’e yakın 3D film üretilmiş olacak. Bunlar elbette BluRay disk olarak da yayınlanacak.

Yine de Samsung sabırsız izleyicileri düşünerek 3D LED televizyonlarına ‘sanal’ 3D efekti veren, yani 2D görüntüleri üç boyutluymuş gibi gösteren bir yazılım eklemiş. Firma yine de elde edilen sonucun gerçek 3D gibi olamayacağını ekliyor.

Pazara sürülen 3D LED 7000 serisinin çarpıcı bir başka özelliği, beraberinde gelen uzaktan kumandanın LCD ekranın çok işlevli özelliği. Kumanda ekranı istenirse komut tuşlarını istenirse başka bir kanalda yayınlanan programı gösterebiliyor. Böylece televizyonda kanalı değiştirmeden, başka bir kanaldaki programın başlayıp başlamadığı kontrol edilebiliyor.

Firmanın tahmini, Türkiye’de bu yıl 15 bin adet 3D televizyon satılacağı yönünde. Dünya pazarının ise 2010 sonu itibarıyla 4 milyona ulaşması bekleniyor. Samsung halen yüzde 20’lik payla Türkiye düz ekran pazarının birincisi konumunda.

Samsung 3D televizyonların fiyatları 3,300 TL’den başlıyor. Ancak iki adet aktif (pille çalışan) 3D gözlük seti için de 250 TL ödemek gerekiyor. Monster vs. Aliens filminin hediye edildiği 3D BluRay oynatıcı pakedinin fiyatıysa 900 TL.

Sayfa Yükleniyor...