Fazla kilolarla sorunu olanlar için haberler iyi. Hatta gerçek olmak için biraz fazla iyi. İncelmek için geliştirilen son bilimsel yönteme göre, günlük öğünlerinizin üzerine bir miktar ‘kristal’ serpiştirmeniz yeterli olacak. Sonrasında da arkanıza yaslanıp kilolarınızın eriyip gidişini izleyeceksiniz.

Söz konusu kristaller, yediğiniz besinlerin tadını önemli derecede artırarak, vücudunuzu gerçekte olduğundan fazlasını yediği yönünde kandırıyor. Ürünün geliştiricileri, kristallerin kullanılmasıyla birlikte gittikçe küçülmeye başlayacak olan porsiyonlar sayesinde, fazla kiloların çok daha rahat bir şekilde kaybedileceğini öngörüyorlar.

Krsitallerin Amerika’da tamamlanmış olan testlerinin, önümüzdeki yıl Avrupa’da tekrarlanması planlanıyor. Hali hazırda 1.400 gönüllü üzerinde denenen ürün, temel olarak bir iştah kesici şeklinde işlev görüyor. ‘Sensa Tastant’ adındaki kristaller, obez kişilerdeki denemeler sırasında, ek bir faaliyete gerek kalmadan ve beslenme tarzı değiştirilmediği halde aylık ortalama 1-1,5 kg’lik bir zayıflama sağlamış.

Chicago’daki Koku ve Tat Araştırma Vakfı’ndan sinirbilimci Dr. Alan Hirsch, kristallerde mevcut olan aromanın, normal besinlerden alınan tadın yüzde 75 ila 90’ını sağladığını söylüyor: “Kristaller arkasındaki bilimsel dayanak aslında oldukça basit. Yemek yediğinizde, koku ve tat almaçları gerektiği noktada beyne mesaj yollar ve vücudun yemeği kesmesi için gerekli hormonları salgılamasını sağlar. Beynin doyma sinyallerini veren bölgesi üzerinde etkili olan aromaları çok daha güçlü bir şekilde almak, yeme aktivitesinin normalden önce, hatta günümüz alışkanlıklarına bakıldığında, aslında olması gereken noktada sonlandırılmasını sağlıyor. Üstelik daha az yemiş olmanıza karşın çok daha fazla tatmin oluyorsunuz.”

Kristallerin tam içeriği henüz açıklanmış değil fakat içlerinde mısır nişastasından elde edilen bir karbonhidrat olan maltodekstrin, silika, trikalsiyum fosfat, soya ve süt bulunduğu biliniyor. Üreticiler kristallerin tuz, şeker ve glüten barındırmadığını söylüyorlar.

Tüm bu rüya gibi gelen gelişmelere karşın Cardiff Üniversitesi nöropsikologlarından Dominic Dwyer, alınan bir tat veya kokunun şiddetindeki artışın daha fazla yeme güdüsü uyandıracağına dikkat çekiyor ve ürünün kullanımında son derece dikkatli olunmasının altını çiziyor.