Sansüre karşı eylem hazırlığı

Türkiye’de son üç yıldır tırmanan sanal sansür uygulamalarına karşı mücadele etme kararı alan sivil toplum kuruluşları, eylem için bir araya geliyor.

Haberler 17.06.2010 - 10:33

İnternette sansüre karşı ortak mücadele etmeye karar veren ve aralarında İletişim Teknolojileri Derneği (İNETD), NETDAŞ, Sansüresansür, Korsan Partisi Oluşumu, Alternatif Bilişim, Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi, Sansüre Yeter! Kampanyası, Meşgul Sinyali, Yeşiller'in de bulunduğu örgütler kuracakları platform ile eyleme hazırlanıyor.

Platform, yaptığı yazılı açıklamada, "Haziran 2010 başından bu yana internette erişim engellemeleri ivme kazanarak sansür baskısı yoğunlaştırıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Youtube engellemesi ile ilgili mahkeme kararını yetkisiz bir biçimde yorumlayarak giriştiği IP bloklaması, birçok Google hizmetini erişilmez kılarak tüm internet kullanıcılarını mağdur etti" dedi.

İnternetteki sansürün "kaygı verici bir biçimde yoğunlaşarak katlanılmaz boyutlara ulaştığı" belirtilen açıklamada, platform, sansüre karşı mücadele etmek için güçlerini birleştireceğini duyurdu.

EYLEM PLANI OLUŞTURULACAK
Bianet.org sitesinni haberine göre ilk ortak platform toplantısı, 19 Haziran 2010 günü 13:00 - 17:00 saatleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi'nde düzenlenecek. Toplantıda, sansür baskısına karşı ortak bir eylem planının çerçevesi çizilecek.

Platform, "Gelin, İnternet Sansürü'ne karşı birlikte mücadele edelim!" diyen herkesi "sansür yasası" olarak nitelendirdiği 5651 sayılı İnternet Suçların ilişkin Yasaya karşı bir arada olmaya çağırıyor.

INETD, TİB'in Google'a ait servislere kısıtlama getiren kararının iptali istemiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'nde 8 Haziran'da dava açmıştı. INETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs 2008 tarihli kararı uyarınca youtube.com sitesine erişimin engellendiğini anımsatarak, TİB'in bu mahkeme kararına dayanarak yaptığı yeni uygulamayla, 4 Haziran'dan itibaren Google'a ait 30'a yakın servise erişimde kısıtlamaların getirildiğini belirtmişti.

TİB'in Youtube sitesinin Google ile aynı IP'leri kullandığı düşüncesiyle IP havuzundaki tüm sitelere engelleme getirdiğini belirten Akgül, dava dilekçesinde şunlara yer vermişti:

"'de binlerce kişinin ve şirketin kullandığı gmail dahil tüm Google servislerine erişimde yaşanan sıkıntılar sürmektedir. TİB'in kararı, milyonlarca Türk internet kullanıcısını, binlerce girişimciyi, şirketi zarara uğratmaktadır."

Sayfa Yükleniyor...