Sansürleyemediler, tümden yasakladılar!

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, mesaj aktarımında kendi sunucularını kullanan Blackberry telefonlarını 'kontrol edilemez' bulduğu için yasaklama kararı aldı.

02.08.2010 - 11:25

Sansürleyemediler, tümden yasakladılar!

Arap dünyasının en gelişmiş ve modern ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'ne nazar değdi! Yönetim, mesajlaşma servislerini kendisine ait yurtdışı sunucuları üzerinden gerçekleştirdiği için ‘kontrol edilemeyen’ Blackberry'ye yasak koydu.


Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, 11 Ekim'den itibaren Blackberry cep telefonlarının ülkede kullanımının yasaklanacağını duyurdu.

Karara resmi gerekçe olarak ‘ulusal güvenlik’ gösterildi. Yetkililer, firmanın kendi sunucu ve sistemlerinde şifrelenerek aktarılan mesajların teröristler ve suçlular tarafından kullanılabileceğini, güvenlik mercileri tarafından bunların takibinin zor olduğunu gerekçe gösterdi.

Ancak , asıl gerekçe, Blackberry’lerle gerçekleştirilen mesajlaşmaların yerli bir operatörce değil Kanada merkezli üretici Research In Motion’ın sunucularında gerçekleştirilmesi, dolayısıyla mesajların izlenip sansürlenememesi olabilir.

Çünkü emsajlar Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışında şifreleniyor, bu şifreler yine ülke dışında çözülüyor. Böylece Blackberry’ler, Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin denetimi dışında çalışıyor.

Karara karşı çıkanlar yasağı sansür olarak tanımlıyor ve hükmetin amacının bilgi akışını kontrol etmek olduğunu belirtiyor. Yetkililere göre, yasak uygun bir çözüm buluncaya kadar sürecek.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 500 bin Blackberry kullanıcısı var. Suudi Arabistan da bu aydan itibaren Blackberry mesaj isistemini bloke edeceğini duyurdu, ancak bir gerekçe belirtmedi. Hindistan ve Bahreyn de benzer kaygılar dile getirdiler, ancak yasaklama yoluna gitmediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...