Sarıgül resmen aday adayı

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için CHP İstanbul İl Başkanlığı'na başvurusu dilekçesini verdi.

12.12.2013 - 14:08

Sarıgül resmen aday adayı

CHP İstanbul İl Başkanlığına, Büyükşehir Belediyesi başkan aday adaylığı için başvuru yapmak üzere gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, burada coşkulu kalabalık tarafından "El ele, kol kola, omuz omuza", "Çare Sarıgül", "Zamanı geldi" sloganlarıyla karşılandı.

Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile parti binasındaki konferans salonunda, basın toplantısı düzenledi.

Sarıgül, burada yaptığı konuşmada, "ötekisi olmayan", hiçbir siyasi parti farkı gözetmeyen, demokratik bir yönetimle İstanbul'u kucaklamayı hedefleyen bir anlayışa sahip olduklarını söyledi.

İstanbul'un bilimsel çalışmalara dayalı, planlı bir gelişmeye ihtiyacının olduğunu savunan Sarıgül, "Artık, kentsel dönüşümü, İstanbul'da kavga olmaktan, sıkıntı olmaktan çıkaracağız. Kentsel dönüşüm yapılan yerlerde ağlayan, sızlayan, mutsuz yurttaşlarımız olmayacak. Çünkü biz kentsel dönüşüm değil, 'kentsel gelişim' yapacağız" ifadelerini kullandı.

Mustafa Sarıgül, İstanbul'un trafik sorununu raylı sistem ve deniz yollarını ön plana çıkararak ortadan kaldıracaklarını, engelliler için yapacakları çalışmalarla kenti "engelsiz" hale getireceklerini, gençlerle seferberlik başlatarak kenti bilim ve teknoloji merkezi yapacaklarını, İstanbul'u gerçek bir kültür başkenti haline getireceklerini, eğitimde ve sağlıkta bilimsel yaklaşımları ön plana çıkaracaklarını aktardı.

Büyük hedefleri olduğunu vurgulayan Sarıgül, şöyle devam etti:

"İstanbulumuzun daha rahat, daha huzurlu olması için ben ve CHP hazırdır. Biz İstanbul'a yakışan, bütün yurttaşlarımızın kabul ettiği, doğanın ve bilimin hakim olduğu, akılcı projelerle geliyoruz. Ayağı yere basan projelerle geliyoruz. Toplumun her kesiminin kabul ettiği projelerle geliyoruz. Üniversitelerimizin, bilim adamlarımızın, siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının kabul ettiği akılcı, ayağa yere basan projelerle geliyoruz. Amacımız inşallah İstanbul halkına yapacağımız hizmetlerle en büyük arzum CHP'nin bayrağını zirveye taşımak."

Sarıgül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere CHP'lilere teşekkür ederek, "Gönlünüz rahat olsun. Huzurlu olun, mutlu olun. Vakit tamamdır, zamanı gelmiştir. Yolumuz açık olsun, ışığımız bol olsun. Adaylık dilekçesini değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesini CHP'ye getirecek olan bu güzel dosyamızı, İstanbul İl Başkanımıza teslim ediyorum" diyerek, dilekçesini İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'ya teslim etti.

Mustafa Sarıgül, "Kentteki trafik sorununu nasıl çözeceksiniz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"İstanbul'da herkes CHP'den bir çözüm bekliyor. Trafikte Sarıgül değil, kadrosu konuşacak. Bir siyasetçi diyorsa ki 'Her şeyi ben biliyorum', o siyasetçi hiçbir şey bilmiyordur. Sarıgül, kadrosuyla geliyor. Ulaşımla ilgili projelerimizi açıkladığımızda bütün yurttaşlarımız, 'Beklediğimiz gün geldi' diyecekler.

Bu yapılan yatırımlar, Marmaray, Bülent Ecevit'in -Allah gani gani rahmet eylesin- imzasıyla gelen, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin imzasıyla gelen yatırımlardır. Devletin devamlılığı esastır. Metro da SHP döneminde başlayan bir yatırımdır. Son 20 yılda dünyanın başka şehirlerinde ne kadar yol yapıldı, İstanbul'da ne kadar yol yapıldı?  Sarıgül, konuşmalarını somut örneklerle verecek. İşi boş olan, siyasi avantaj sağlamak ya da palyatif çözümlerle günü kurtarmak ve o anda oy almak için, kesinlikle hiçbir popülist politikamız olmayacak."

Sarıgül, yapılanlar için de teşekkür ederken, "Biz inşallah çok daha iyisini yapacağız" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "Siyasetin Türkiye'de nasıl olduğunu, kirli yüzünün olduğunu da biliyoruz. Seçimlerin yaklaşmasıyla bazı kasetler dönmeye başladı. Size yönelik bir saldırıda aynı şekildeki tutumunuzu sürdürecek misiniz?  Sizin böyle bir endişeniz var mı " şeklindeki sorusu üzerine Sarıgül, şunları söyledi:

"Mustafa Sarıgül, 15 yıldır belediye başkanlığı görevine devam ediyor. Bu 15 yıllık süre içinde, 20 yıldır da AK Parti ve anlayışı İstanbul'da iktidar. 13-14 yıldır da AK Parti iktidarda. Bugüne kadar Mustafa Sarıgül ile ilgili olarak en ufak, negatif bir olay söylenmemiş, bugünden sonra herhangi bir saldırı, herhangi bir yapılacak olan şey, bana değil yurttaşlarımızadır, bana değil İstanbul'da değişim isteyenleredir. O saldırılar yurttaşlarımızın demokrasi anlayışınadır, bana değil sandığadır. Sandık da o saldırıları püskürtür.

Kesinlikle ve kesinlikle biz vakur olacağız, sakin olacağız, ağırbaşlı olacağız çünkü batan güneş batıyor, doğan güneş burada."

Sarıgül, 160 bin kişiyle seçimlere hazırlandıklarını, sandıklarda 120 bin kişinin görev yapacağını, çalmadık kapı bırakmayacaklarını, İstanbul'da görülmemiş bir kampanya yapacaklarını da ifade etti.

Salıcı ise Sarıgül'ün daha önce partide çeşitli görevler aldığını, belediye başkanlığı yaptığını belirterek, "Kendisi iddialı bir arkadaşımız. Şişli'deki çalışmalarını, oradan edindiği tecrübeyi tüm İstanbul'a yaymak için iddiasını, tüm İstanbul'un iddiası haline getirmek için CHP'ye, baba ocağına başvurusunu yapmak için bizimle birlikte. Kendisine Türkiye'nin bu zor zamanında görev aldığı için, bu görevi layıkıyla yerine getirmek için ileri bir hamle yaptığı için teşekkür ediyorum" diye konuştu

Salıcı, seçimlerde CHP'in HDP ile ya da başka bir partiyle bir ittifak kurup kurmayacağına yönelik soruyu ise diğer partilerin kendi çatıları altında seçime gideceklerini açıkladıklarını belirterek, "CHP kendi iddiasıyla iktidar olacaktır" dedi.

Mustafa Sarıgül başvuru dilekçesinde de şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na

Ötekisi olmayan bir anlayışla, Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden tüm yurttaşlarıma hizmet etmek;

Demokratik bir yönetim anlayışıyla tüm İstanbulluları kucaklamak;

İstanbul'un doğasını ve tarihi dokusunu korumak;

Bilimsel çalışmalara dayalı planlı gelişim sağlamak;

Kentsel dönüşümü bir yıkım olmaktan çıkarıp, o bölgede yaşayanların haklarını koruyan sağlıklı bir kentsel çevre oluşturmak;

Ulaşım sistemini düzenleyerek trafik çilesine son vermek;

İstanbul’u engelsiz bir şehir haline getirmek;

Bilim ve teknoloji şehri yapmak;

Gerçek bir kültür başkenti, dünya turizminin gözbebeği haline getirmek;

Engellilerimizi,

Çocuklarımızı,

Gençlerimizi,

Kadınlarımızı,

Emeklilerimizi,

mutlu ve huzurlu kılmak;

İstanbul’u planlayarak geliştirmek;

İstanbul'un kuzeyindeki ormanlarımızı, su havzalarımızı koruyarak İstanbul'a nefes aldırmak;

Deprem korkusu olmayan İstanbul hedefiyle, binalarımızı güçlendirmek, yurttaşlarımızın depreme karşı daha da bilinçlenmesini sağlamak;

Kısacası, İstanbul’u daha rahat, daha huzurlu, daha mutlu bir şehir haline getirmek;

İstanbul’a yakışan, toplumun her kesiminin kabul ettiği, doğanın ve bilimin hâkim olduğu akılcı projelerle ve yurttaşlarımızın desteğiyle

İstanbul'da büyük bir demokratik buluşmayı sağlayarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin bayrağını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne taşımak için,

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına başvurumu bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...