Sarısülük davasında karar: 7 yıl 9 ay hapis

Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz'a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verildi. Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonu karıştı.

Haberler 03.09.2014 - 11:39

Sarısülük davasında karar: 7 yıl 9 ay hapis

Ankara’daki Gezi eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Şahbaz, Ethem Sarısülük'ün ailesi ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmayı CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Hüseyin Aygün, Mustafa Balbay, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, İlhan Cihaner, HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın anne ve babasının da arasında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Sanık avukatlarından Uğur Ceyhan, duruşmanın kapalı yapılmasını istedi. Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar ise “Duruşma açık olmalı” dedi.

Mahkeme heyeti, savcının da görüşü doğrultusunda, yasal unsurları oluşmadığı ve salonda güvenlik tedbirleri alındığı gerekçesiyle kapalı duruşma talebini reddetti.

SAVCININ TALEBİ
Duruşmaya bu celse çıkan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yılmaz, sanık hakkında tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini bildirdi.

Savcı, Şahbaz'ın "haksız tahrik altında olası kasıtla adam öldürmek" ve "kamuya ait araç ve gereci suçta kullanmak" suçlarından 6 yıl 8 aydan 25 yıla kadar hapsini ve tutukluluğunun devamını istedi.

Önceki celse duruşmaya çıkan Cumhuriyet Savcısı Cuma Doğan, sanığın "olası kasıtla adam öldürmek" ve "kamuya ait araç ve gereci suçta kullanmak" suçlarından 26 yıl 8 aydan 33 yıl 4 aya kadar hapsini talep etmişti.

SARISÜLÜK AVUKATLARI: TAHRİK İNDİRİMİ SÖZ KONUSU DEĞİL
Sarısülük ailesinin avukatlarından Murat Yılmaz ve Kazım Bayraktar, sanığın kasten adam öldürmekten cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, olası kasıt söz konusuyla haksız tahrik uygulanamayacağını savundu.

Avukat Eylem Hakverdi de polisin bu tarz olaylar için maaş aldığını, bu nedenle haksız tahrik indirimi uygulanamayacağını söyledi.

Sanık avukatı Ceyhan ise kasten öldürme iddiasının hukuk dışı ve delilsiz olduğunu öne sürerek, “Maktulün ölümü, müvekkile yönelik saldırılar sırasında olmuştur" diye konuştu.

REDDİ HAKİME RET
Avukat Ceyhan, mahkeme heyetinin reddini istedi. Mahkeme heyeti, süresi içinde reddi hakim talebinde bulunulmadığı gerekçesiyle istemi reddetti.

‘KALKANI ELİNDEN ALINDI’
Avukat Ceyhan, esas hakkındaki savunmasında, olayda müvekkiline taş atıldığını belirterek, şunları söyledi: "Müvekkilin havuz başında sıkıştırıldığı, kalkanın elinden alındığı sabittir. Dosyayı incelediğiniz kanaatinde değiliz. Müvekkil, kendine yönelen bir göstericiye tekme atıyor. Bu sırada saldırılar sürüyor. Bunu görmemek için kör olmak lazım. Bu saatten sonra vereceğiniz kararın güvenilirliği, tarafsızlığı konusunda kimse size inanmaz.

Ethem Sarısülük'ün bir elinde polis kalkanı bulunmakta, yüzü maskeyle gizlenmiş. Müvekkile taş atan göstericilerin de bir kısmının yüzü maskeli ve elleri eldivenli. Bu, daha hızlı taş atma ve delil bırakmama niyetlerini göstermektedir. Linç amacıyla hareket ettiklerini göstermektedir. Müvekkile ceza verilmesine yer olmadığına karar verilsin."

Sanık Şahbaz da "Kalkanı yere bırakıp, üzerlerine gittiğim söyleniyor. Olay görüntülerinde benim kalkanı bıraktığımı bir türlü göremedim" dedi.

‘KARDEŞİMİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ HATIRLAMIYOR MUSUN?’
Bu sırada Şahbaz'a, Sarısülük'ün bir yakını, "Kardeşimi öldürdüğünü hatırlıyor musun, k... " diye bağırırken, bazı izleyiciler de tepki göstermeye başladı.

HAKİM: SAVUNMASINI RAHAT RAHAT YAPIYOR
Sanık avukatları bu sırada heyete, "Kapalılık kararı veremiyorsunuz. Sanık nasıl savunma yapacak " derken, Mahkeme Başkanı Afak İlleez, "Sanık savunmasını rahat rahat yapıyor" ifadesini kullandı.

ŞAHBAZ: TEHDİT EDİLİYORUM
Sanık Şahbaz, “Savunmamı ne güzel yaptığımı söylüyorsunuz, ama içimdeki korkuyu, paniği anlayamıyorsunuz. Olay esnasında da yaşadığım korkuyu, paniği videoda izlediğinizde anlayamıyorsunuz demektedir. İlk mahkemeye perukla çıktığım söyleniyor. İllegal örgütlerce tehdit ediliyorum. Bana koruma polisi verdiler. Twitter'da kimlik fotokopilerim paylaşılıyor. Neden böyle bir şey olsun?” ifadelerini kullandı.

‘OTURDUM FATİHA OKUDUM’
Sanık polis Ahmet Şahbaz, şunları söyledi:

"Olay sırasında üzerimizden helikopter geçiyordu, onun patırtısı halen rüyalarıma giriyor.

Benim tekme attığım şahıs, yerden doğruluyor, tekrar bana taş atıyor. Art niyetim olsa, o adama silahı doğrulturdum. Israrla havaya ateş ediyorum. Ama oradaki eylemciler namlu kendilerine doğrultulmadığı için ısrarla taş atıyorlar. Namlu kendilerine doğrultulsaydı, taş atmazlardı.

Ethem Sarısülük öldüğünde yoğun şekilde üzüldüm. Vefat ettiğini öğrendiğim gün oturdum Fatiha okudum. Art niyetim olmadığı görüntülerle de delillerle de ortaya çıkıyor. Vicdanınıza, adaletinize bırakıyorum. Benim yerime koyarak hareket etmenizi istiyorum.

Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim. Benim de annem var. Ethem'in annesi bağırdığında, çağırdığında üzülmüyor muyum? Beni taşlayarak, böyle bir kazaya sebebiyet verdiler. Yaşananlar psikolojimi bozdu."

ETHEM’İN ANNESİ: OĞLUMUN CANI YOK MUYDU?
Polis Ahmet Şahbaz, yaşananlar için Sarısülük ailesinden özür dilediğini söyledi.

Etem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, “Oğlumun canı yok muydu?” diye bağırarak tepki gösterdi.

CEZADA İNDİRİM
Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından kararı açıkladı.

Buna göre Şahbaz, "olası kasıtla adam öldürmek" suçundan 21 yıl hapse mahkum edildi.

Bu suç işlenirken kamu görevine ait araç ve gereçleri kullandığı gerekçesiyle cezayı 28 yıla yükselten mahkeme, "haksız tahrik" nedeniyle cezanın üçte ikisini indirerek, cezayı 9 yıl 4 aya çekti.

Mahkeme, takdiri indirim de uygulayarak, Şahbaz'ı 7 yıl 9 ay 10 güne mahkum etti ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

SALON KARIŞTI
Kararın açıklanmasının ardından sanık Ahmet Şahbaz, jandarma eşliğinde hızla salondan çıkartıldı.

Bu sırada izleyiciler, Şahbaz'a doğru su şişeleri fırlatarak, "Ethem yoldaş ölümsüzdür" sloganları attı. .

Sayfa Yükleniyor...