Erzurum’da seçim çalışmalarına araç ve ses sınırı

Erzurum'da seçim çalışmalarında otobüs, TIR ve dorseleri şehir içi trafiğinde kullanılmayacak. Otomobil ve minibüslerin kullanılabileceği sesli propaganda ise hafta sonu ve mitinglerden 1 gün önce yapılabilecek.

Anadolu Ajansı 03.10.2015 - 12:10

Erzurum’da seçim çalışmalarına araç ve ses sınırı
Arşiv

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak başkanlığında, 1 Kasım’daki Milletvekili Genel Seçimleri için toplantı yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kaymakamlar, siyasi parti ve güvenlikle ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda, önemli kararlara imza atıldı.

Toplantı sonucu siyasi parti temsilcilerinin tamamının görüşleri alınarak mutabakata varılan konular çerçevesinde, seçim çalışmalarında otobüs, TIR ve dorselerin şehir içi trafiğinde kullanılmaması, otomobil ve minibüslerin kullanılabileceği sesli propagandanın ise yalnızca cumartesi ve pazar 11.00-17.00 saatleri arasında yapılması kararlaştırıldı.

İstisna olarak siyasi parti mitinglerinden 1 gün önce yapılabilecek sesli propaganda, eğer mitingden önceki gün hafta içi mesai gününe denk gelirse, saat 10.00'dan gün batımına kadar sınırlandırıldı.

YASAL SES SINIRI

Seçim çalışması sırasında kullanılan araçlarla sesli propaganda yapılırken, özellikle okul, hastane, ibadethane gibi yerlerin yakınları başta olmak üzere, yasal ses sınırlarına da dikkat edilecek.

BAYRAK VE AFİŞ ASIMINA SINIRLAMA

Siyasi partilere ait ilan, reklam malzemeleri ve tanıtıcı bayrakların, parti binaları ve seçim irtibat büroları önündeki kaldırımları taşmayacak şekilde asılabilmesi konusunda uzlaşılan toplantıda ayrıca şu kararlar alındı:

"Siyasi partiler tarafından düzenlenecek mitinglerde, yol güzergahları ve miting alanının bayrak ve afiş çalışmaları miting günü dahil olmak üzere ilk 3 gün yapılacak ve süslemeler, mitingden sonraki gün kaldırılacak. Eğer mitingden sonra başka siyasi partinin mitingi varsa ilgili bayrak ve afişler, mitingi müteakiben derhal toplanacak.

Cumhuriyet Caddesi (Havuzbaşı ile Narmanlı Camisi arasında) üzerinde siyasi partilere ait azami 2 seçim standı açılabilecek, bu stantlarda sesli propaganda yapılmayacak ve süslemeler, stant önleriyle sınırlandırılacak.
Siyasi partiler tarafından kullanılan araçların plaka kısımlarına süsleme yapılmayacak ve aday ve parti adı gibi yazılar yapıştırılıp, plaka kısımları kapatılmayacak."

VALİ ALTIPARMAK: ŞİKAYET VARDI

Toplantıya katılan siyasi parti temsilcilerine, bu kararların alınmasındaki katkılarından dolayı teşekkür eden Vali Ahmet Altıparmak, "Genel olarak sesli yayınlardan ciddi şikayet vardı. Bu noktada, birden fazla karar aldık. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi'nde büyük dorse, otobüs benzeri değil, en fazla sabit tipte iki stant kurulacak" diye konuştu.

"AVRUPAİ TARZDA SEÇİM OLACAK"

Altıparmak, propaganda çalışmaları sırasında, ses sınırı 60 desibeli geçenlerin uyarılarak cezalandırılacağına değinerek, "Kararların uygulanması durumunda, Avrupai tarzda, modern bir seçim yapacağız” dedi.

Öte yandan, 7 Haziran seçimi öncesinde Lala Paşa Camisi ve Yakutiye Medresesi arasına konuşlandırılan CHP'nin seçim TIR’ının tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle zabıta ekiplerince kaldırılması, tartışmalara yol açmıştı.

Sayfa Yükleniyor...