Şehit annesi: Oğlumu verin, parayı alın

Zonguldak’ta ölen eşinin yanı sıra şehit oğlundan dolayı maaş alan 60 yaşındaki Züleyha Çelik’ten 109 bin 353 lira geri istendi. Çelik, "Oğlumu versinler, neyim varsa alsınlar" dedi.

04.10.2013 - 15:20

Şehit annesi: Oğlumu verin, parayı alın

Züleyha Çelik, tuğla fabrikasında çalışan eşi Muzaffer Çelik'in 1980'de ölmesinin ardından 830 lira emekli maaşı almaya başladı.

Ağrı'da vatani görevini yapan oğlu Volkan Çelik'in 1999 yılında bir kaza sonucu şehit olmasının ardından Çelik’e Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 1 Ocak 2002'den itibaren 941 lira “TSK vazife malüllüğü maaşı” da bağlandı.

Ancak daha sonra Züleyha Çelik'in eşinden emekli maaşı aldığı belirlenerek, 10 yıldır “muhtaç olmadığı halde yetim maaşı verildiği” anlaşıldı.

Şehit annesine verilen 941 liralık yetim maaşı, geçen yıl Ağustos ayında kesildi.

Yazın yürürlüğe giren yasayla birlikte Züleyha Çelik'e maaşı yeniden bağlandı.

Ancak yasal faizle birlikte 109 bin 353 liraya ulaşan miktar şehit annesinden geri istendi.

SGK’dan Yazıda, ödeme yapılmaması durumunda ise 109 bin 353 liralık borcun, Züleyha Çelik'e verilen yetim ve emekli maaşlarından dörtte bir oranında kesinti yapılarak tahsil edileceği bildirildi.

Şehit annesi Züleyha Çelik, SGK'nın gönderdiği yazıyı görünce şoke olduğunu söyledi.

Züleyha Çelik, şöyle konuştu: "Muhtaç olmadığım için borç çıkarmışlar. Ben devletten zengin miyim? Ben muhtaç değilsem kim muhtaç? Geçen yıl maaşımı kesince Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak yardım istedim.

Ben bu vatan için oğlumu verdim. Paraya değişmeyeceğim oğlum gitti. Oğlumu geri versinler, neyim varsa alsınlar. Bu borcu düşündükçe ağlıyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...