NTV

Selahattin Demirtaş: CHP-HDP bloku değil barış bloku

Anadolu Ajansı

Türkiye
demirtaş-hükümet-07-07-15.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım seçimini "barış bloku"nun kazanması gerektiğini belirterek, "CHP-HDP ittifakı veya CHP-HDP bloku olarak ifade etmekten çok barış, demokrasi ve özgürlükten yana bir blok olarak ifade etmeyi doğru görüyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım milletvekili genel seçimini "barış bloku"nun kazanması gerektiğini belirterek, "CHP-HDP ittifakı veya CHP-HDP bloku olarak ifade etmekten çok barış, demokrasi ve özgürlükten yana bir blok olarak ifade etmeyi doğru görüyorum" dedi.

Avrupa Konseyindeki temasları kapsamında Strazburg'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan Şerif İşcan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ve AKPM Başkanı Anne Brasseur ile görüştü.

Demirtaş, görüşmeleri sonrası Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye'de iki siyasi blokun netleştiğine dikkati çeken Demirtaş, "7 Haziran'dan bu yana çok iyi anlaşıldı. Türkiye'de aslında iki siyasi blok var. Biri gerçekten de sorunları şiddetle, şiddeti siyaseti yönlendirme aracı olarak kullanan savaş bloku var, bir de biz şiddetin dışında bütün sorunlarımızı konuşarak, uzlaşma temelinde diyalogla çözebiliriz demeye çalışan barış bloku var" diye konuştu.

Milletvekili genel seçiminde "savaş" ve "barış bloku"nun seçmenin karşısına çıkacağını belirten Demirtaş , barış isteyen her toplumsal grubun barış blokuna dahil olabileceğini söyledi.

Demirtaş şöyle konuştu:

"CHP, parlamento dışındaki siyasi gruplar, emek örgütleri sendikalar, meslek grupları kadın hareketleri, çevre hareketleri, evladını yitirmiş insanlar, şehit aileleri, savaşın durmasını isteyen herkes barış blokudur aslında. Biz şunu arzuluyoruz 1 Kasım'da barış bloku güçlü çıkmalı ve alternatif bir hükümet oluşturabilecek potansiyele ulaşmalıdır."

Türkiye toplumunun 1 Kasım'da barış isteyenlerden yana tavır koyması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Barış isteyenlerin hükümet kurabileceği alternatif bir demokratik seçeneği ortaya çıkarabilmeli diye düşünüyorum. Bunu bir CHP-HDP ittifakı veya CHP-HDP bloku olarak ifade etmekten çok barış, demokrasi ve özgürlükten yana bir blok olarak ifade etmeyi doğru görüyorum."